Designové hračky Afreaks | Maxidesign.cz

Designové hračky Afreaks 20.4.2015

Kalifornské umělecké duo Haas Brothers se před nedávnem pustilo do spolupráce se severoafrickými řemeslníky, a to se záměrem vytvořit hravé, kreativní a designové hračky. Výsledkem je kolekce fantasy bytostí velikosti ovcí Afreaks, jejichž pestrobarevný povrch je tvořen korálkovými koberci. Haas Brothers tak znovu vzkřísili techniku dnes spojovanou maximálně s kýčovými suvenýry a proměnili ji v úžasné a moderní umění.

 

Kolekce designových hraček Afreaks má celkem pět kousků, z nichž všechny jsou poměrně objemné, představují imaginární bytosti a jsou posety korálky. Pokud jde o korálkové koberce, smyčky a třásně, ty nenavlékali Simon a Niki Haas osobně, nýbrž jim v tom pomohla společnost Monkeybiz, se kterou designéři zahájili spolupráci na základě doporučení jihoafrické designové platformy Southern Guild, jež mimo jiné podporuje místní návrháře a řemeslníky. Použití korálků přitom není nijak náhodné, neboť v africké kultuře mají korálky výjimečný význam a tamní lidé věří, že spolu s předmětem vyrobeným z korálků je předávána i duchovní energie.

Největší hračkou kolekce je čtyřnohý živočich připomínající lamu, s dlouhým nosem a pestrobarevným vzorovaným tělem s dominující žlutou a červenou barvou. Podobná je druhá nosatá bytost menších rozměrů, s bílou hlavou a tělem v přírodních tónech, připomínající psa. Další je zelenkavý tvor s rohy, blížící se krávě, ovšem posetý roztomilými aplikacemi. Předposlední je pruhovaný tvor s podivnýma nohama a zelenkavou čepicí, připomínající nevíce ptáka. Pátým členem týmu je pak fialková příšerka lehce připomínající morče, ovšem se hřbetem posetým ozdobami, vypouklýma očima a dlouhými vousy. Každý z pěti členů výsledné party hraček je přitom tvarově nespoutaný a originální, přičemž i veškeré použité barvy jsou pestré a kreativní.

Smyslem kolekce a především pak vzkříšení využití korálků bylo znovuobnovení zapomenutých tradic a návrat ke známým postupům i materiálům. Tradiční rovina je však vyvažována moderním ztvárněním imaginárních bytostí, hravostí barev i tvarů. Pro místní řemeslníky pak šlo ale samozřejmě také o vítaný zdroj obživy, který se v dané oblasti jinak těžko hledá.

Zdroj a foto: www.dezeen.com

Autor zprávy

Bc. Lucie Drahošová

Sdílej článek

Další články

Ambiente - Frankfurt nad Mohanem, 12. až 16. února 2016

Nejdůležitější veletrh roku: Ambiente 2016 bude barometrem trendů v oboru spotřebního zboží

Známý mezinárodní veletrh uvítá jako svou pátou partnerskou zemi Itálii; Italskou expozici…

Design - 6.2.2016

Sedací nábytek Self-made Seat se hodí i na cesty

Určitě už jste se mnohokrát ocitli v situaci, kdy vám přišlo na mysl: „Mít tak u sebe vlastní křeslo…

Design - 4.8.2015

Kabelky Agabag opěvují LEGO

Hravost je důležitá v každém věku, a to nejen při rozličných činnostech, ale také v módě. Pokud zat…

Design - 23.4.2015

Nábytek Oru Series čerpá inspiraci z origami

Designový nábytek je na trhu stále žádanější, stejně jako nové neotřelé nápady pro…

Design - 20.4.2015