Obrazy malované hudbou | Maxidesign.cz

Obrazy malované hudbou 25.10.2012

Myslíte si, že jde zvuk vidět? Obvykle rozhodně ne, ale když se chce, všechno jde. A britský fotograf John Short evidentně chtěl. Rozhodl se zvuk proměnit v umělce samotného, a vytvořil sérii obrazů, jejichž kompozici vytvořila hudba. Nevěříte? Čtěte dále!..

Myslíte si, že jde zvuk vidět? Obvykle rozhodně ne, ale když se chce, všechno jde. A britský fotograf John Short evidentně chtěl. Rozhodl se zvuk proměnit v umělce samotného, a vytvořil sérii obrazů, jejichž kompozici vytvořila hudba. Nevěříte? Čtěte dále!

Obrazy vytvořené Johnem Shortem pod hlavičkou designového studia Praline by se daly označit jako „zvukové exploze". Umělec totiž nechal zvuk působit na mikroskopické částečky barviva, které se vlivem intenzivní zvukové vlny šířené z reproduktoru „rozprskly" na bílém povrchu, a vytvořily tak kreativní umělecké dílo. To bylo ale pochopitelně potřeba ještě zachytit - pomocí fotoaparátu, a to přesně ve chvíli „exploze" barvy.

Britský fotograf John Short vytvořil pomocí zvuku o různé zvukové frekvenci celou kolekci konkrétně sedmi fotografií, mezi nimiž najdete kousky mnoha barev, od žluté, přes červenou, fialovou, modrou, až po zelenou. „Snažili jsme se objevit vztah mezi barvou a zvukem. Bylo použito sedm barev a sedm hudebních tónů, a každý zvuk vytvořil odlišný vzor," komentuje kolekci David Tanguy ze společnosti Praline.

Z fotografií pak vzniklo čtrnáct rozměrově výrazných a efektem velice působivých děl. Autor totiž přenesl barevné kreace na látkové transparenty o rozměrech několika metrů, které byly koncipovány jako pocta tradičním čínským zástěnám.

Každý kousek je samozřejmě jedinečným originálem, mnohdy výrazně odlišným od ostatních - barvou, i tvarem. Zatímco totiž například tyrkysový kousek „Cobalt Green - zvuk frekvence 587.33Hz" připomíná nudnější kulatý flek barvy, snímek se žlutou barvou „Cobalt Yellow Lake - sound frequency 493.88Hz" nabízí pohled na množství drobných letících kousíčků připomínajících shluk hvězd putujících ve vysoké rychlosti nekonečným vesmírem.

Podtrženo, sečteno: originální, zajímavé, probouzející fantazii - jednoznačně tedy palec nahoru.

Zdroj a foto: http://www.dezeen.com

Autor zprávy

Bc. Lucie Drahošová

Sdílej článek

Další články

Textilní umění Sarah Symes

Umělce již dnes nedělají pouze barvy a štětec, ale jedinečné kousky umění vznikají i z jiných materiá…

Umění - 30.9.2014

Moderní abstrakce od Heather Day

Jednou z mnoha tváří věnující se modernímu umění je i mladá američanka Heather Day žijíc…

Umění - 3.9.2014

Obrazy z pastelek

To, že se dá obraz namalovat pastelkami, asi nikoho z vás nepřekvapí. Ovšem obrazy, které jsou…

To, že se dá obraz namalovat pastelkami, asi nikoho z vás nepřekvapí. Ovšem obrazy, které jsou pastelkami tvořeny, v tom smyslu že tyto obrazy mohou…

Umění - 8.8.2012

Známe tvář rozpadajících se fasád

I fasády, stěny, výstavní plochy mohou mít konkrétní tvář! O tom se snaží přesvědčit nejen občany…

I fasády, stěny, výstavní plochy mohou mít konkrétní tvář! O tom se snaží přesvědčit nejen občany Ruska mladý odvážný umělec Nikita Nomerz. Jeho…

Umění - 10.4.2012