Obrazy z pastelek | Maxidesign.cz

Obrazy z pastelek 8.8.2012

To, že se dá obraz namalovat pastelkami, asi nikoho z vás nepřekvapí. Ovšem obrazy, které jsou pastelkami tvořeny, v tom smyslu že tyto obrazy mohou být z pastelek přímo složeny, to už tolik všední záležitost není. Obzvláště v momentě, kdy autor od jednoduchých symbolů přejde k propracovaným výjevům...

To, že se dá obraz namalovat pastelkami, asi nikoho z vás nepřekvapí. Ovšem obrazy, které jsou pastelkami tvořeny, v tom smyslu že tyto obrazy mohou být z pastelek přímo složeny, to už tolik všední záležitost není. Obzvláště v momentě, kdy autor od jednoduchých symbolů přejde k propracovaným výjevům.

Obrazy se dnes dají vytvářet ze všeho možného, a jistě i vás samotné napadne několik netradičních technik či nápadů, jak vytvořit umělecký obraz. Pastelky jsou v tomto směru poměrně nudnou variantou, kterou znají už děti v mateřské školce, a tudíž vás nijak nepřekvapí. To ale pouze do momentu, než uvidíte některé z děl umělce Christiana Faura.

Tento umělec z amerického Ohia se totiž rozhodl použít pastelky jinak, než máme klasicky ve zvyku. Použil je totiž konkrétně jako základní stavební kameny jakési obrazové mozaiky, jejíž jednotlivé dílky tvoří barevné špičaté konce voskových pastelek. Kombinováním různých odstínů pastelek tak ve finále Faur bravurně a s lehkostí stínuje, a především modeluje množství portrétů s obličeji, i částmi postav.

Jedním z hlavních témat Faurovy tvorby jsou pastelkové portréty vytvořené podle starých fotografií z období „Great Depression", tedy ekonomické krize z období před 2. světovou válkou. I proto je řada jeho pastelkových obrazů v tónech černé, hnědé a béžové, jak je obvyklé na starých fotografiích.  Mimo to je ale autorem celé řady dalších portrétů v barevném i černobílém provedení i několika obrazů s tématikou života obyčejných lidí či přírody.

Přestože Christian Faur využívá pouze hrotů voskových pastelek, jeho obrazy jsou neskutečně realistické a věrně kopírují své předlohy. Obrazy sice jsou body roztříštěny, ale pokud se soustředíte na tóny a linie, můžete snadno na „rozporcovanost" zapomenout.  Částečně za to může i fakt, že Faur s pastelkami nijak nešetří, a na jednom obraze jich najdete přes tisíc. Pokud byste se tedy sami chtěli do podobných kousků pouštět, vybavte se pořádným počtem balíčků voskovek.

Zdroj a foto: http://www.christianfaur.com

Autor zprávy

Bc. Lucie Drahošová

Sdílej článek

Další články

Textilní umění Sarah Symes

Umělce již dnes nedělají pouze barvy a štětec, ale jedinečné kousky umění vznikají i z jiných materiá…

Umění - 30.9.2014

Moderní abstrakce od Heather Day

Jednou z mnoha tváří věnující se modernímu umění je i mladá američanka Heather Day žijíc…

Umění - 3.9.2014

Obrazy malované hudbou

Myslíte si, že jde zvuk vidět? Obvykle rozhodně ne, ale když se chce, všechno jde. A britský…

Myslíte si, že jde zvuk vidět? Obvykle rozhodně ne, ale když se chce, všechno jde. A britský fotograf John Short evidentně chtěl. Rozhodl se zvuk…

Umění - 25.10.2012

Známe tvář rozpadajících se fasád

I fasády, stěny, výstavní plochy mohou mít konkrétní tvář! O tom se snaží přesvědčit nejen občany…

I fasády, stěny, výstavní plochy mohou mít konkrétní tvář! O tom se snaží přesvědčit nejen občany Ruska mladý odvážný umělec Nikita Nomerz. Jeho…

Umění - 10.4.2012