Výstava Věra a Vladimír Machoninovi - virtuální prohlídka

Dagmar
25.1.2011
  • Události

V pražské Galerii Jaroslava Fragnera probíhá od 22.12 výstava manželů Machoninových - významných představitelů české architektury doby šedesátých a sedmdesátých let. Výstava měla původně končit předposlední lednový den, nakonec je ale prodloužena až do 5. února. Ve středu 2. února proběhne v GJF v 18 hodin přednáška s diskuzí, na níž přijali pozvání všichni autoři textů katalogu, vydaného ku příležitosti výstavy, a také historik architektury Jiří Hrůza.

Neslavná doba, ve které manželé Machoninovi tvořili, měla za následek, že mnoho kvalitních staveb je ještě dodnes šmahem označováno veřejností za komunistické a tedy špatné. Přestože Machoninovi vyhráli soutěž na výstavbu obchodního domu Kotva a ten byl podle jejich plánů zrealizován, jeho otevření už přítomni nebyli. A i když samotní autoři nesměli jako nepřátelé režimu vstoupit do Svazu architektů, obchodní dům se stal jedním ze symbolů normalizace. Takové zaškatulkování je ale naprosto nevhodné. Dům, sestavený ze šestiúhelníkových modulů, se díky svému nepravidelnému půdorysu proplétá do nesourodé struktury stávajícího města a je jedním z posledních výjimečných realizací české architektury konce 60. let.

Nejen obchodní dům Kotva, ale i Dům Bytové kultury, Hotel Thermal v Karlových Varech, Budova zastupitelského úřadu ČSSR v Berlíně nebo stanice metra Budějovická jsou realizace talentované manželské dvojice, které ovšem nikdy nedostály takové popularitě, jakou si zasloužily. Výstava v GJF má proto široké veřejnosti jejich dílo přiblížit a rozšířit tak povědomí o architektuře naší nedávné minulosti. Vystaveny jsou originály a reprodukce dobových i současných fotografií, plánů, kreseb, připravena je i projekce, soutěžní model lázeňského areálu v Karlových Varech, model obchodního domu Kotva a několik cenných kusů originálního nábytku z interiérů Velvyslanectví ČR v Berlíně, Thermalu a DBK. Výstava tak poskytuje komplexní pohled na tvorbu architektů, kteří vynikali svým inovativním přístupem k technologiím, materiálům i k provázanosti řešení interiéru s exteriérem. Na svých dílech spolupracovali s významnými umělci a dotvářeli tak každý detail od osvětlení, přes nábytek až po ubrusy a nádobí. Katalog výstavy vyšel v česko-anglické verzi a ukazuje přes 200 reprodukcí, eseje věnované tvorbě Machoninových, soupis díla, bibliografii a rozhovor s Věrou Machoninovou.

Galerie Jaroslava Fragnera, Betlémské náměstí, Praha1, út - ne 10:00 - 18:00

Zdroj a foto: gjf.cz

Virtuální prohlídka - velké rozlišení >> zde

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30