Arne Jacobsen jako muž mnoha tváří, designér i úspěšný architekt

Mgr. Sandra Vasková
6.12.2010
  • Design

„Nevidím důvod, proč by jakékoliv budovy měly být vyřazeny z pojmu architektury, pokud jsou důkladně provedeny".

Tak zní výrok, který kdysi pronesl Arne Jacobsen, velmi významný a přínosný dánský architekt a designér, jenž se řídil intuitivním designovým stylem. Proslavil se návrhy nábytků, textilií, tapet, stříbra i mnohých dalších věcí. Mezi jeho nejznámější patří Ant TM, Series 7 TM, The Egg TM a Swan TM a nádobí Cylinda-Line. Z architektury se může pochlubit díly jako je divadlo Bellevue, škola Munkeg?rd i hotel SAS Royal v Kodani, továrny na čokoládu Toms v Ballerupu, Národní banka v Dánsku a nespočtem dalších architektonických skvostů. Pro svou práci byl obdivován i vzorem pro jiné stavitele.

Arne Jacobsen zásadním způsobem ovlivňoval dánskou architekturu i design víc než půl minulého století. Jeho odkaz je vše stále přítomný a jeho díly se můžeme kochat i v současnosti. Můžeme je nejen obdivovat, ale i užívat každý den.  Jeho výtvory jsou nadčasové a přitom velmi elegantní. Avšak mnohé možná překvapí, že on sám svou práci nikdy neplánoval předem. Proto byl také často nazýván tzv. nejistým návrhářem. I když ve skutečnosti intuitivně vyhledával hranice možností v myšlenkách, technologiích i materiálech. Dá se říci, že byl mužem několika tváří. Na jedné straně byl nekompromisní a neústupný perfekcionista, který považoval detaily za triviálnost. Na straně druhé zase přírodu milující botanik, vtipný extrovert i rodinný typ muže. Ani práci ale nevyhledával stále. Měl období, kdy se od ní naprosto odpoutal a zmizel do míst, kde žádný design ani architektura nevládla. Pak s kapkou humoru říkával: „To je báječné, tady nemůžu nic změnit".

Stěžejní myšlenkou jeho tvorby bylo heslo „Od komplexnosti k jednoduchosti". S poměrně malým počtem zaměstnanců zvládl Jacobsen zrealizovat všechny náročné i jednodušší projekty. Avšak cíle, které se si stanovil, vyžadovaly velké úsilí a neustálou práci. A to i na sobě samém. Myšlenka mohla být silná a působivá od počátku, avšak ani to Jacobsenovi nestačilo, dokud nebyla důmyslně propracována. A to za pomoci jeho nejbližších asistentů a přátel.  Zřetelná přesnost a až zarážející podobnost jeho kreseb (zvláště jeho akvarely budov) odráží jeho schopnost vnášet myšlenkám život.  Jeho původním snovým povoláním byl totiž malíř, což je v jeho kresbách naprosto evidentní.

Vzdělání získal na Dánské královské akademii výtvarných umění i na Škole architektury v Kopenhagenu. Působil také jako profesor. Své ideje a vize často pokládal na papír a kreslil. Během svých cest do zahraničí také vytvořil několik nejlepších akvarelových kreseb, kde přesně a opatrně vyjadřuje atmosféru a použití různých materiálů.

Foto a zdorj :arne-jacobsen.com

doprava zdarma
objednávky nad 2 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30