Designová lahůdka - muzeum Salvadora Dalího

Mgr. Sandra Vasková
21.1.2011
  • Architektura

Dům velkolepé sbírky a úžasné přehlídky děl Salvadora Dalího. Takový navrhli architekti společnosti HOK, aby mohli tuto jedinečnou kolekci zkompletovat a navrhnout jí stálý domov v St. Petersburgu. Nové muzeum bude tato proslulá surrealistická díla chránit především před přírodními katastrofami jako jsou například hurikány a záplavy. Slavnostní otevření se uskutečnilo přímo magického data - 11. 1. 2011. Ve svých útrobách skrývá přes 2 000 děl tohoto mistra kresby a zveřejňuje také 100 jeho nejdůležitějších olejomaleb.

Muzeum bylo navrženo tak, aby odolalo i nárazům větru v rychlosti 165 km/h. Vybaveno je železobetonovými stěnami, které mají na šířku osmnáct palců a střecha dvanáct centimetrů. Do stavby jsou také zabudovány tzv. protibouřkové dveře, které se nacházejí ve třetím patře a jak už jejich název vypovídá, chrání před hurikány i bouřemi. Všechny zasklené prostory, které se v budově vyskytují, mají šířku jeden a půl palce. Jsou dobře izolovány, laminátové a byly testovány, aby vydržely 135kilometrovou rychlost nárazu větru. A nejen to, vydrží i nárazy silného a prudkého deště spolu s možnými drtivými dopady hurikánů až třetí kategorie.


Inspirace pro architekty přišla z prácí samotného umělce Dalího, stejně jako od Buckminstera Fullera. Třípatrová budova se pyšní tajemností svého vzhledu a navíc je obohacena o fantazii jejích autorů, kteří si nechali záležet také na zpracování skleněného atria. S názvem Enigma, po jednom z obrazů Dalího, prochází toto atrium přes průčelí budovy a jeho tvar je tvořen a přizpůsoben 75metrovému spirálovitému schodišti uvnitř haly. Budova je založena na složité geometrii struktury organického skla. Od pohledu mistrovský kousek!

Zdroj a foto : inhabitat.com, salvadordalimuseum.org, Moris Moreno, Michael Rixon

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30