Haas & Hahn mění slumy v umělecké čtvrti

Bc. Lucie Drahošová
11.12.2010
  • Architektura

Když se řekne bydlení ve slumu, většinou si správně představíme nejchudší čtvrť, kde dominuje šedivá barva, špína a improvizované bydlení. Dvojice holandských designérů Haas & Hahn se rozhodla alespoň po estetické stránce tuto realitu změnit.

Brazilské slumy dostaly novou naději stát se příjemným místem k životu. Jeroen Koolhaas a Dre Urhahn, známí jako Haas & Hahn, našli v šedivých místech slumů Ria de Janera určitý potenciál. Chladný beton budov využili jako malířské plátno, a realizovali se celkem na čtyřech budovách. „Jako způsob provedení jsme použili barevná pásma, která se dají jednoduše rozšiřovat do okolí. Vytvořili jsme design pro čtyři domy na náměstí, včetně školy samby," píše se na stránkách projektu, který nese jméno Favela Painting. Celá akce začala obrovskou malbou nazvanou ´Boy Flying a Kite´ a později expandovala na každé použitelné místečko v blízkosti. Přilehlé budovy byly pokryty zářivými odstíny zelené, modré, růžové a žluté. Místa jako Vila Cruzeiro a Santa Marta, nad nimiž hřmí výstřely a policejní sirény, a kde nelibý pach splašků a ťapkání krys není ničím nezvyklým, tak získala díky Haas & Hahn důvod k hrdosti.
S projektem pomáhá i skupinka tamních obyvatel, kteří zajišťují různé techniky malby, bezpečnostní opatření, ale i stavbu lešení. Během měsíční tvrdé práce zde tak získali nejen vysoce ceněné vzdělání v oboru, ale navíc ještě něco nevídaného - skutečnou výplatu. A to i přesto, že celý projekt je financován výhradně ze soukromých zdrojů, darů dobrodinců. Nemoci a chudoba tímto z brazilských nejzbídačenějších čtvrtí zvaných favely pochopitelně nevymizely, ale pro místní se staly významně příjemnějším prostorem pro život.

zdroj a foto: www.favelapainting.com

Podívejte se na zajímavé video od  Let's Colour

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30