Hotel Mosaic House snoubí design a ekologickou šetrnost

admin
13.11.2010
  • Architektura

Na Praze 2 došlo v nedávné době k otevření nového, netradičního hotelu. Rekonstrukce budovy ze 30. let začala již v roce 2007 a investora, společnost Impact-Corti, vyšla se vším všudy na 400 miliónů korun. Hotel, který má přízemí propojené s barem, je podle vedoucí projektu Miroslavy Fiškové určený pro širokou mozaiku lidí a na své si zde přijdou jak mladí turisté, tak zaměstnaní manažeři. Standart ubytování stoupá s vyššími patry a zatímco dole se může skupina mladých lidí ubytovat až ve čtyřlůžkových pokojích, v horních patrech nalezneme luxusní apartmány s výhledem na Prahu.

Co je na čtyřhvězdičkovém hotelu nejzajímavější, je ale jeho snaha o ekologickou šetrnost. Předseda představenstva Jürg Zwahlen nepopírá, že šlo především o snahu se odlišit, protože trend dnešních ekologických hotelů ve světě stoupá a turisté o ně mají rostoucí zájem. Mosaic House pojal tento problém opravdu komplexně. Potřebné kroky začaly už při rekonstrukci, kdy krom jedné památkově chráněné fasády byl hotel kompletně zateplen a okna byla nahrazena přesnými replikami s lepšími tepelně technickými vlastnostmi. Přízvisko „zelený hotel" je vhodné také z důvodu jeho přístupu k zeleni. Dva vzrostlé stromy ve dvoře zůstaly zachovány, přibyly k nim ještě další a všechny ploché střechy byly přeměněny na střechy zelené.

Uvnitř je instalovaný systém, který monitoruje obsazenost pokoje i stav otevření oken a podle toho reguluje optimální parametry vnitřního prostředí. Zároveň za každých hostem automaticky zhasíná. Pokud se host chce chovat neekologicky, má možnost do systému zasáhnout, ovšem po jeho odchodu se zvolené nastavení prostředí resetuje a znovu se obnoví ekologický mód. Hotel také disponuje recyklací tzv. šedé vody, tedy odpadní vody z umyvadel a sprch, která se v suterénu filtruje a dál se používá pro splachování nebo užitkovou vodu v úklidových komorách. Tento systém disponuje i rekuperací (tedy zpětným získáváním tepla) z odpadní vody. Rekuperace je zde samozřejmě využita i u vzduchotechniky, kdy odpadní vzduch předehřívá ten čerstvý a pro ohřev teplé vody slouží solární panely. V létě tak není k ohřevu veškeré teplé vody potřebný žádný jiný zdroj. Fontánky na dvoře cirkulují vodu dešťovou. Hotel zatím nemá udělenou ekoznačku EU, jakou mají například pražské hotely Adalbert, Plaza Alta Hotel nebo Hotel Adria Praha, vedení však doufá, že je to jen otázkou času.

Zdroj a foto: mosaichouse.com, ekolist.cz

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30