Letterbox house - dům vyrůstající z poštovní schránky

Dagmar
2.2.2011
  • Architektura

„Máme rádi budovy, které vás donutí se usmát. Ne vyprsknout smíchy, rozumějte, ale usmát se." To je teze architektů ze studia McBride Charles Ryan, autorů zajímavého dřevěného domu Letterbox house, který vás k pousmání a údivu přiměje určitě. Prázdninový dům vyrostl na poloostrově Mornington v jižní Austrálii. Jednu jeho fasádu tvoří, věřte nebo ne, jen jediná schránka na dopisy ve tvaru číslice 7. Z té dům doslova vyhřezává, tryská a v obdivuhodných lomených plochách se rozbaluje až do své konečné, jednoduché, moderní formy, podobné většině domů na pobřeží.

Vypadá jako otočená loď. Nebo jako útes. Nebo jako vlna, zamrzlá uprostřed pohybu. Nezáleží na tom, co ve hmotě viděli autoři, záleží jen na tom, co v ní vidíte vy. Proto McBride Charles Ryan neodpovídá na otázku, co má dům vlastně znázorňovat - znázorňuje totiž jen to, co si v něm přejete vidět. Místo, kde trávíte prázdniny je místem, které by se mělo zcela oprostit od jakýchkoliv konvencí a formálnosti. A proto i Letterbox house jen málo ctí jakékoliv vžité principy, aby jeho obyvatelé byly vytrženi ze zaběhnutého rituálu jejich všedního života a vrženi do něčeho nového, nezvyklého. Tak například zde jen těžko najdete hlavní vstupní dveře. Dům vlastně ani pořádnou hlavní fasádu nemá. Na dovolené přece nepotřebujete žádné hlavní dveře, stačí jen najít cestu dovnitř.

V místě, kde je dům prolomen, vznikl prostor pro ohromnou terasu, kde za dlouhých letních dnů můžete usednout, nechat se ovívat mořskou brízou a kochat se pohledem na dřevěnou fasádu, zlatou a zářící pod dopadajícími paprsky odpoledního slunce. Ze strany interiéru je zlom červený, tvořený ocelovými nosníky, které zajišťují stabilitu celé konstrukce. Architekti chtěli respektovat měřítko zdejších skromných plážových domků. Dům proto na příchozího návštěvníka působí malým a nenápadným dojmem, teprve když kolem něj prochází, pomalu se rozvíjí a plíživě zvětšuje a dřív, než se naděje, je domem obklopen a pohlcen - stejně, jako se tomu děje v běžném životě.

Australské architektonické studio McBride Charles Ryan působí na trhu už přes 16 let. Jejich zaměření je všestranné, neustále se snaží o tvorbu výjimečného a neobyčejného designu svých staveb, který je následován nejmodernějšími výrobními technologiemi. Škála jejich zaměření je široká a za dobu své existence už mají na svědomí realizace ve všech možných odvětvích. Za svou práci už samozřejmě sklidili i mnoho ocenění a dál tak pokračují v tvorbě originálních a inovativných řešení.

Zdroj a foto: mcbridecharlesryan.com.au

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30