Nábytek se dá udělat i z drátu

Bc. Lucie Drahošová
26.12.2010
  • Design

Když se řekne moderní designový nábytek, většina z nás čeká výrobky založené na novodobých umělých materiálech, případně kombinaci ověřené klasiky jako je kvalitní dřevo či kov a textilie. Mladému designérovi Janu Plecháčovi ale stačí k práci jen obyčejný drát, a kouzlí skutečná umělecká díla.

Vytvořit něco elegantního, stylového a originálního, a použít při tom jen minimum materiálu s nízkými náklady, určitě není hračka. Šikovné české ručičky designéra Jana Plecháče si s tím ale poradily. Autorovi se povedlo vytvořit celou kolekci sedacího nábytku s názvem Icons, která je kompletně vyrobena z ručně ohýbaného silného drátu.

Inspirací pro tvar nábytku byly klasické nábytkové kusy z minulosti. Prvotinou bylo francouzské „Ludvíkovské" křeslo, následovalo křeslo Kubus, původně od Josefa Hoffmana, a nakonec šlo o  dvojici křesel Red and Blue chair od architekta Rittwelda. Ze současných trendů převedl do drátěné podoby Plecháč oblíbené křeslo (nebo spíše sedací pytel) zvané Fatboy. Křesla inspirovaná minulostí jsou v tmavém provedení, křeslo Fatboy pak v kontrastní červené. Všechny ale spojuje výjimečný design, stejně jako precizní provedení.

Celá kolekce Icons vznikla původně jako diplomová práce Jiřího Pleskota na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, a to pod vedením Jiřího Pelcla a Radima Babáka v atelieru Architektura 4. Úspěch řady byl tak značný, že za ni již autor získal několik ocenění. Příkladem je cena prof. Jindřicha Halabaly, nebo Katedrová cena architektury na VŠUP.

Aktuální kolekce ručně vyrobených kusů je samozřejmě limitovaná, do budoucna by ale autor rád rozjel výrobu drátěného nábytku ve velkém, tak aby byl dostupný širšímu spektru zájemců - a to i po finanční stránce.

zdroj a foto: www.janplechac.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30