Národní muzeum Zayed v SAE zpodobňuje sokolí křídla

Mgr. Sandra Vasková
3.12.2010
  • Architektura

Jeho Výsost šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum, vice-prezident a předseda vlády Spojených arabských emirátů a vládce emirátu Dubaj a Jejího Veličenstva královny Alžběty II Spojeného království, oficiálně představil jednotlivé návrhy na budovu muzea v Abu Dhabi. Zvolený vítězný návrh bude sloužit jako pomník i památník na zakládajícího prezidenta SAE Sheikha Zayeda bin Sultana Al Nahyana. Své sídlo bude mít na vrcholku ostrova Saadiyat a představí historii, kulturu i nedávno uskutečněné společenské i ekonomické změny v zemi.

Cílem architektů bylo zkombinovat vysoce efektivní a moderní prvky současnosti s tradičním arabským designem. Muzejní lehké ocelové konstrukce jsou aerodynamického tvaru a připomínají křídla ptáků, konkrétně sokolí. Není to náhoda, protože jmenovaný zakládající prezident měl tento druh ptactva v oblibě. Proto je jeho okřídlení budova zpodobněna. Konstrukce je uvnitř velmi monumentální a galerie v ní umístěné se pyšní efektivním osvětlením skrze stropy, jenž ozařují celou halu.

Obchody a obchůdky, příjemné kavárny i sály pro neformální představení poezie a tance. To vše a mnohem více tu najdete. Ve velkém sále, lemovaném textilem z arabských emirátů, si můžete prohlédnout místnosti pro různé prezentace a filmy. Ve vestibulu budovy také najdete místa, kam se můžete schovat a v klidu oddychovat. Například při čtení i za tichého doprovodu hudby a tance. Tato představení budou součástí muzea a budou vytvářet kouzelnou atmosféru spolu s podívanou na tradiční představení.

Zdejší restaurace, ve které se můžete chutně najíst i osvěžit dobrým pitím, je zahalena do beduínského stanu, jenž je vybaven bohatým nábytkem. VIP prostory do pohostinství povedou z centrálního nádvoří muzea. Tento prostor nabídne svým hostům výjimečnou perspektivu z jediného místa ve stavení, odkud se mohou kochat pohledem na větrné věže.

Lord Foster říká: „Bylo nám velkou ctí pracovat na Národním muzeu Zayed. Snažili jsme se vytvořit budovu, která bude příkladem trvale udržitelného designu souznějícího s láskou Sheikha Zayeda k přírodě a jeho dědictvím".

Zdroj a foto : www.e-architect.co.uk

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30