Nejenom děti si mají kde hrát - v galerii Mánes s Petrem Niklem

admin
11.11.2010
  • Umění

Galerie Mánes se na budoucí tři měsíce proměnila ve fantazijní snovou krajinu. Iniciátorem této proměny není nikdo jiný nežli výtvarník Petr Nikl, jehož přítomnost a práce jsou již neodmyslitelně spojeny s aurou hravosti a kreativity. O tom, že nejinak tomu bude i s jeho posledním výstavním počinem, svědčí samotný název výstavy -  PLAY.

Kdo si hraje, nezlobí. Jak je možné vidět v galerii Mánes, Petr Nikl rozhodně nezlobí, hodně si hraje a zejména v neskutečném tempu pracuje. Výstava PLAY je pokračováním úspěšného projektu Orbis Pictus aneb... inspirovaného dílem J. A. Komenského. Počátek projektu se datuje do roku 2006, kdy Paříž snila a tvořila v rámci výstavy Brána do světa tvořivé lidské fantazie. Pod Niklovým vedením se následně uskutečnily loňská výstava Labyrint světla konaná v Ekotechnickém muzeu a letošní Lepolerohra vystavovaná v Českém centru Praha. Na celém projektu se spolu s Petrem Niklem podílejí čeští i zahraniční umělci. Niklovým dlouhodobým nejbližším spolupracovníkem je i v Mánesu výtvarník Ondřej Smeykal.

I pro PLAY zůstává hlavním tématem divák aktivně zapojený do organismu výstavy. Na každém kroku expozice je návštěvník vyzýván k tomu, aby se plně chopil příležitosti a otevřel se netradičním médiím komunikace. Výstava tak směřuje nejenom na vizuální stránku zapojení diváka, ale pohrává si také s jeho sluchem a hmatem.

V první části výstavy nazvané Krystalíza má návštěvník možnost stát se spoluautorem živého uměleckého díla. Do prostoru kolektivní krajiny představ přináší libovolné předměty do velikosti 10 cm, jež propojuje s předměty již dodanými. Dílo netušených budoucích podob a obsahů vzniká pod kontinuálním dohledem hledáčku kamery a fotografického aparátu, které slouží jako nástroje k zisku časosběrného dokumentu tvorby krajiny.

Druhá část výstavy nesoucí jméno Spodní proud se oproti živelné a společensky orientované horní části vymezuje svoji intimní atmosférou. Oslovuje každého diváka zvlášť. Divák je tak lákán do jednotlivých „smyslových komor", v nichž je vyzýván vizuálními, sluchovými a haptickými podněty k rozproudění vlastní fantazie a obrazotvornosti.

Výstava trvající od 4. 11. 2010 do 31. 1. 2011 je po dobu svého konání doplněna o neméně zajímavý doprovodný program. Hlavním tématem doprovodných akcí je alterita. V rámci hudebně - divadelního festivalu PLAY, tvořivých workshopů či besed s umělci a teoretickými odborníky se mohou návštěvníci seznámit s tím nejlepším, co současná česká alternativní scéna nabízí.

Jestliže tedy chcete po delším čase rozcvičit a překvapit své stereotypem unavené smysly anebo jste si prostě už jenom dlouho „nehráli", vezměte něco malého do ruky, spolupodílejte se na tvorbě krajiny snů a vstupte do neomezeného světa vlastních představ. Nebude se vám z něj chtít zpátky...

Petr Nikl: PLAY, 4. 11. 2010 - 31. 1. 2011, Galerie Mánes, Masarykovo nábřeží 250, Praha 1

foto a zdroj : orbis-pictus.com

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30