Oblečte si strašidelné kostýmy a inspirujte se krvavými pochoutkami

Mgr. Sandra Vasková
30.10.2010
  • Události

U nás Dušičky, ve světě Halloween. Tak nazýváme den památky zesnulých, který u nás připadá na 2. listopad. Oslavy Halloweenu s datem 31. října, jenž probíhají především v anglicky mluvících zemích a které zejména děti zaměňují s oslavou našich tradičních Dušiček, se sem tam slaví i u nás. Porovnejte spolu s námi netradiční zvyky, trochu masochistické chutě i zajímavé styly oslav v USA a Anglii. A jak si vede Česka republika?

Ťuk, ťuk! „Koledu, nebo vám něco provedu!" Známá fráze, kterou můžete zaslechnout při oslavách Halloweenu v Americe. Svátek se stal nejen zábavou pro děti, ale i dospělé. Ti se tradičně oblékají za různé politické a historické osobnosti, pořádají maškarní bály a scházejí se ve večerních hodinách před obchodními centry, kde jsou pro ně připraveny atrakce a hry. Samozřejmě nezapomínají ani na své ratolesti. Libujete si ve zvláštním smyslu pro humor? Tyto oslavy jsou tedy pro vás jako stvořené. Žerty typu mydlení oken aut a převracení popelnic sousedů jsou tu velmi oblíbené. Ochutnat tu můžete například výborné bramboráky, svařené víno, jablečné koláče i vařenou kukuřici, která patří k tamnímu tradičnímu halloweenskému menu.

Ve Velké Británii se zase mohou pyšnit zajímavou historii tohoto svátku. Co říkáte elfům jezdícím na kočičích hřbetech nebo vhazování dveří do rybníku? Takové pověry a zvyky kdysi dávno kolovaly po Anglii. K tradičnímu trávení Halloweenu patřilo také sezení u krbu, pojídání pražených ořechů a jablek a vykládání strašidelných historek i pohádek. Dodnes se zde tradují tzv. „soul cakes". Koláče, které většinou rozdávají děti svým blízkým, přátelům či sousedům, zpívají a odříkávají modlitby za mrtvé. Traduje se, že když sníte tento koláč, propustíte jednu duši z očistce. A co se stane, když ochutnáte krvavé prstíky, oční bulvy nebo vnitřnosti z marcipánu? I přes netradiční vzhled cukrovinek si zaručeně skvěle pochutnáte! S těmito podivnými sladkostmi se pochlubila kreativní ředitelka PR agentury v Londýně Emma Thomasová. „Dorty jsou pro děti. Ale dospělí chtějí přidrzlé koláče, s trochou podivnost a tak nějak děsivé".

A jsme doma! Co se na nás chystá? Některé oslavy již proběhly, jinde se chystají. Stihnout můžete ještě večerní pochod s rozsvícenými dýněmi i soutěžemi pro děti v Botanické zahradě v Praze. U nás však Halloween zůstává svátkem či módou spíše pro děti. I když i starší občas rádi zavzpomínají na vyřezávání dýní a vůni plápolajících svíček. Dnes někteří z nich tyto zvyky dodržují právě se svými dětmi, kterým naoplátku plápolá v očích plamínek radosti a veselí.

zdroj : www.reuters.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30