Podaří se v Brně probudit Terakotovu armádu?

admin
29.11.2010
  • Umění

Ne nadarmo je nazývána osmým divem světa! Sami se o tomto zázraku můžete přesvědčit již od 27. listopadu, kdy jí město Brno nabídne výsostné místo v přízemí budovy Trinity Office Center poblíž Galerie Vaňkovky. Zde bude armáda dřímat a na dálku střežit svého čínského císaře Čchina až do konce března příštího roku. Podívaná, která rozhodně stojí za zhlédnutí. Nenechte si ji proto ujít.

Armádu sta hliněných bojovníků, kterou zmíněný panovník nechal vystavět, aby jej po jeho smrti bedlivě střežila a jejíž výroba trvala téměř čtyřicet let, mohou zájemci už brzy obdivovat v metropoli Moravy. „Jsou to zatím nejdokonalejší repliky, protože vznikly ve stejné čínské provincii, odkud jsou sochy původní. Odborníci při výrobě použili tradiční postupy i stejnou terakotu," uvedla Hana Navrátilová z pořádající agentury Ogilvy & Mather. Existuje dokonce několik verzí armády, avšak jen tato pochází z Číny a ctí originální materiál i proces výroby jednotlivých soch. Je tu tedy téměř totožný design i architektura s originály.

Bojovníky dosahující výšky 1,70 m až 1,90 m a vážící od jedno až tří metráků představí pořadatelé spolu s hliněnými koňmi, zbraněmi i dalšími starobylými a zajímavými předměty. „Každý má svůj vlastní výraz ve tváři a přirozenou pózu. Měli i zbraně, ale většinu z nich ukradly jednotky vzbouřených generálů při rabování hrobky," uvedl Marek Turoň z jmenované agentury. Výstavu dále doplní fotografie, ilustrace i dobové texty. Připraven je též dokument, který seznámí diváky blíže s Terakotovou armádou. Avšak za nejpoutavější část je považována rekonstrukce části vykopaného příkopu, kde byla v roce 1974 armáda objevena.

Dosud archeologové nalezli kolem osmi tisíc soch válečníků, šest set koní z terakoty a přes sto vozů ze dřeva. Zatím archeologové odkryli pouze třetinu všech bojovníků, ostatní stále ještě spí pod zemí. „Otevřít hrobku se zatím nikdo neodvážil, a to nejen kvůli obavám o osud pokladů, ale hlavně kvůli lidovým pověstem. Podle nich totiž ty, kteří se o otevření pokusí, postihne zkáza," tajemně popsala historii Navrátilová.

Otevírací doba: 27. listopadu 2010 až 31. března 2011. Pondělí až neděle, od 10 do 20 hodin.
Vstupné: 60 Kč (žáci školní skupiny), 80 Kč (do osmnácti let), 220 Kč (dospělí), 160 Kč (studenti/důchodci/držitelé ZTP), 440 Kč (rodina). Děti do šesti let mají vstup zdarma, v sobotu, neděli a svátky je vstupné vyšší.

Zdroj a foto : http://brnensky.denik.cz/, czfoxx.net

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30