Robot Marge umí číst noviny a také se z nich učit

Mgr. Sandra Vasková
19.12.2010
  • Technika

Marge dokonce umí najít chybná slova a opravit je. Sem tam si také pročte například deník New York Times i zprávy BBC Online. Dokáže si sama domyslet, že Barclays je banka, Strada je restaurace a zařadit je do Velké Británie. Technologie, které v sobě Marge nosí, jsou skutečně neuvěřitelně pokrokové a přelomové. Odborníci si slibují, že by mohly být použity i při záchranných akcích. A brzy již učiní své první krůčky do reálného světa.

I když se má ještě hodně co učit, není už Marge žádné robotické dítko. Je to dospělý robot, kterého vyvinuli angličtí vědci  Ingmar Posner a Paul Newman na Univerzitě v Oxfordu spolu s jejich kolegou Peterm Corkem z Technologické univerzity v Queenslandu. Doufají, že Marge i její budoucí verze, by mohly v reálném světě uspět se svým čtením i učením a naučit se tyto znalosti v realitě používat. Stejně jako to dělají lidé.

Pro obyčejného gramotného člověka je čtení triviální záležitostí. Ten dokáže snadno chápat, že se občas mění tvar i význam slova nebo že se mění například osvětlení. Lidský mozek totiž umí dělat tzv. intuitivní logické skoky, což mu umožňuje dobré chápání souvislostí. Robot, nebo spíše matematické algoritmy v něm instalované, které v podstatě tvoří jeho mozek, však tyto intuitivní skoky bohužel provádět zatím nedokážou. „Pro robota znamená změna osvětlení, velikosti či tvaru to, že se musí znovu a znovu učit," vysvětluje Edward Grant, ředitel Centra pro robotiku a inteligentní stroje na Univerzitě v Severní Karolíně. Právě kvůli těmto omezením zůstává robot stále v laboratořích, kde jsou podmínky a podněty okolí téměř neměnné, a robot se tak necítí být zmatený.

Oxfordští vědci nainstalovali tomuto drobnému robotovi na kolečkách software pro rozpoznání textu s kompletním slovníkem i výslovností. Slovník je Marge přizpůsoben tak, aby jí postupně pomáhal překonat intuitivní propast. Vědci však mají vyvinutý již další prototyp Marge - Lisu, kterou v současné době též testují.

A protože Margina inteligence pochází ze softwaru, nikoli hardwaru, znamená to, že by mohla být využita i jinak než v robotech. V budoucnu by mohla být instalována i do mobilních telefonů nebo brýlí, skrze které by mohli uživatelé čerpat informace a učit se z nich.

Foto a zdroj : news.discovery.com, whatsonxiamen.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30