„Rozpolcený" L71 House - moderní architektura v Bankoku

Dagmar
15.7.2011
  • Architektura

Na jihovýchodě Bankoku vyrostla v průběhu roku 2010 nová rodinná rezidence. Oproti dnešní typické, moderní výstavbě se odlišuje především pojetím vlastní hmoty. Dle názoru tvůrců, architektů ze studia OFFICE AT Co., brání kompaktní, jednolitá masa vhodnému průniku slunečního světla a správné ventilaci. Proto pojali svůj projekt netradičně - jednotlivé pokoje uchopili jako samostatné celky a sestavili z nich celý objekt tak, aby přesně splňoval potřeby a přání majitelů. Dům je tak složen z pohledově nezávislých „buněk", které ale jedna bez druhé nemohou fungovat.

Severojižní pozemek, na kterém se dům L71 nachází, je poměrně úzký. Vynutil si tak obdélníkový půdorys domu, uspořádaný do dvou nadzemních podlaží. Vstup na pozemek a do domu je umístěn z jeho západní strany, k domu je přičleněn přístřešek pro tři osobní auta. Hned za vstupem je umístěna společenská část, určená pro posezení s přáteli. Soukromá část domu - v tomto případě nejen ložnice, ale i kuchyně, obývák a jídelna - se nacházejí až za touto částí. Společenský kus soukromé zóny je umístěn v prvním podlaží, podél dlouhé, severní fasády. Z masivně proskleného, velkého obývacího pokoje je přístupná nepříliš rozlehlá zahrada s terasou a velkým bazénem. Ložnice se zázemím se nacházejí ve druhém nadzemním podlaží a jsou oproti podlaží spodnímu výrazně vykonzolované, aby venkovní obytnou část vhodně stínily.

Členitost domu je podtržena použitím různých materiálů - dřeva, kterým jsou obložené hmoty pokojů druhého nadzemního podlaží, skla, které je pro umocnění propojení interiéru s exteriérem použito v hojné míře a bíle omítaného zdiva. V architektonickém výrazu domu významně figuruje i vodní hladina prostorného bazénu. Přílišné přehřívání je řešeno použitím dvouplášťové střechy. Mezi betonovou deskou a vnější plechovou střechou je umístěná větraná vzduchová mezera, která výrazně ovlivňuje přirozené chlazení domu. Celkový rozpočet na výstavbu se pohyboval okolo 7,5 milionů korun.

Zdroj a foto: officeat.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30