Solární elektrárna ve tvaru bonsaje

Bc. Lucie Drahošová
25.12.2010
  • Design

Když se řekne solární elektrárna, většina z nás si představí fádní panely na střechách některých domů, popřípadě tabule naskládané zešikma jedna za druhou někde na poli nebo louce. Jak už to ale v dnešní době bývá, všechno se dá vytvářet ve stylovém provedení, a tak ani výroba solární energie nezůstává pozadu. Francouzi přišli navíc s decentním modelem pro domácnosti. Solární elektrárna je malá jako bonsaj, a taky věrně kopíruje její tvar.

Není nad to, když máte v domácnosti nějaký elegantní, stylově vypadající doplněk, a zároveň užitečnou věc v jednom. Nemusí jít ale jen o designové osvěžovače vzduchu nebo elegantní lampy. Novnkou z Francie je solární elektrárna, která má tvar bonsaje. Nabídne vám tedy elektřinu zdarma, je stylová, a rozhodně originální. A narozdíl od klasické bonsaje si navíc ušetříte zalévání, hnojení, i nutné zastřihávání lístků.

S návrhem přišel teprve dvaadvacetiletý Vivien Muller z Paříže. Jeho Electree, jak výrobek pojmenoval, svým tvarem symbolizuje 42 centimetrů vysokou bonsaj. Jejích 42 listů skrývá 42 solárních panelů o celkové ploše 2178 centimetrů čtverečních. Listy, neboli solární panely, v průběhu celého bílého dne získávají energii z přirozeného světla, kterou ukládají v baterii. Nasbíranou elektřinu následně můžete využít k napájení jakéhokoliv přístroje pomocí USB připojení. Electree disponuje možností libovolně natáčet listy a to nejen kvůli estetické stránce, ale také kvůli přizpůsobení náklonu článků k orientaci světla. Rozhodně ale nejde o levnou záležitost. V přepočtu přijde tento designový kousek na 130 000 korun. Návrhář navíc vydal pouze limitovanou edici o dvaceti kusech, takže zatím u vás v obýváku nejspíš podobný kousek neuvidíte. Rozhodně jde ale o výbornou inspiraci pro budoucí designéry. Kdo ví, třeba v budoucnu budeme nabíjet své mobilní telefony, notebooky, a třeba i sledovat televizi díky elektřině načerpané miniaturní rostlinkou ze slunce.

zdroj a foto: www.electree.fr, Adrien Mogenet

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30