Sunrise Tower - parametrická architketura Zahy Hadid

Dagmar
3.1.2011
  • Architektura

Věž „východu slunce" (Sunrise Tower) navrhla Zaha Hadid pro malajské město Kuala Lumpur. Jedná se o polyfunkční dům, pod jehož střechou nalezneme kanceláře, hotel, obchody, soukromé bydlení a rozsáhlé podzemní garáže. Věž se vypíná do výšky 280m, je v ní obsaženo 62 nadzemních a 4 podzemní podlaží. Tělo věže je vytvořeno z perforované vnější „kůže", která vyhovuje všem požadavkům na obálku budovy, vyplívajících jak z funkční náplně, tak z prostorového uspořádání. V názvu se neskrývá žádná speciální symbolika, její jméno vychází z příjmení investora Berharda Sunrise.

Snahou architekta bylo navázat funkční i estetické hledisko věže na stávající město všemi možnými způsoby. Je v ní obsažena skupina služeb, která dotváří existující městkou strukturu a její funkční schéma se tak zcela distancuje od tradičních typologií městských věží. Spojení mezi rozdílnými prostory se stalo hlavním úkolem celého projektu, s cílem vytvořit jasně definovaný design, který vyzdvihuje rozdílné kvality každé části a přitom je spojuje v jeden ucelený kus. Díky šikovně rozmístěným komunikačním uzlům a křižovatkám je možná změna využití jednotlivých částí. Přízemní vstupní hala je nejdůležitějším prostorem celé věže, je rozdělená do 4 dílčích menších hal pro nájemníky, návštěvníky hotelu, administrativní pracovníky a širokou veřejnost.

Vnější plášť je tvořen vícerozměrnou prostorovou mřížkou, která po výšce budovy mění svou strukturu. Zatímco v dolních podlažích je složena z mohutných diagonálních prutů, nahoře jsou patrné už jen slabé, vertikální stojiny. Vnější struktura budovy je nejen funkční, ale samozřejmě i efektní, svou jasnou definicí vytváří stabilní základnu, která strukturálně graduje směrem od zdola nahoru. Nosným konceptem návrhu jsou dva otvory, které stírají rozdíl mezi budovou a okolní krajinou, zesilují plynulost mezi interiérem a exteriérem a umožňují zajímavé průhledy skrz budovou. Prostorová mřížka byla vygenerována pomocí parametrického návrhového programu a umožňuje přizpůsobivost na rozdílné potřeby a požadavky různých provozů. Variace komponentů je řízena v každém podlaží v závislosti na rozmístění jednotlivých místností, orientaci ke světovým stranám a funkční náplni.

Zdroj a foto: zaha-hadid.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30