„Tančící

Dagmar
7.12.2010
  • Architektura

Administrativní budova s výstavními prostory, patřící společnosti Kiefer Technic, má dynamickou fasádu, která se mění podle vnějších podmínek. Upravuje tak vnitřní klima a může se zároveň individuálně přizpůsobit požadavkům každého jednotlivého pracovníka. Pokud není nikdo přítomen, nebo na regulaci nemá čas, o vhodné nastavení se postará optimalizační program, který zajišťuje nejlépe vyhovující stav vnitřního prostředí a dbá na značné úspory energie. Řešení není jen vysoce funkční, ale i estetické. Budova mění v průběhu dne svůj vzhled a stává se tak doslova interaktivní skulpturou, která „roztančí" celé svoje okolí.

Neotřelá architektura byla postavena v roce 2007 studiem Giselbrecht + Partner ZT GmbH. Leží ve městě Bad Gleichenberg v Rakousku a uvnitř je vystaveno zdravotnické vybavení. Nosnou konstrukci budovy tvoří skelet. Sloupy jsou ocelovo-betonové, stropy železobetonové a výplňové zdivo tvoří cihly. Vlastní pohyblivá fasáda je složena ze 112 hliníkových plátů, poháněných 56 motory. Jejich provoz by měl být zcela tichý a nijak tak nerušit události, odehrávající se uvnitř budovy. Jak moc je faktor hlučnosti důležitý, můžeme pozorovat na budově Institutu arabského světa v Paříži, kde Jean Nouvele použil na jižní fasádu ocelovo-skleněné desky dvojího významu. Každá deska měla připomínat dekorativní mříže na oknech tradičních arabských domů a navíc byla vybavena clonami. Více jak 30 000 fotosenzitivních panelů na fasádě podle dopadu slunečního svitu přivíralo jednotlivé clony a regulovalo tak proudění světla a tepla do budovy. Tento, na svou dobu velice moderní, prvek (budováno v letech 1981 - 1987) byl sice převratný, ovšem díky poměrně vysoké hlučnosti, která celou akci doprovázela, ho brzy obyvatelé budovy zkrátka vyřadili z provozu.

Další problém by mohl nastat s vlastní energetickou náročností pohonu 56 motorů, která by snížila anebo úplně odstranila energetické úspory, jakých dynamická fasáda dosahuje. Přesto je ale počin architektonického studia Giselbrecht + Partner ZT GmbH úctyhodný a přináší na pole světové architektury zajímavý počin, což ostatně dokazuje i ocenění Mezinárodní cenou za architekturu v roce 2008.

Zdroj a foto: worldbuildingsdirectory.com, e-architect.co.uk

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30