Univerzální plechové stánky od designérů z Brut Deluxe

Dagmar
28.1.2011
  • Design

Španělské studio Brut Deluxe, zabývající se architekturou a designem, navrhlo víceméně univerzální stánek pro dočasné uliční markety nebo trhy ručních řemesel. Plechový kiosek není zamýšlen jako individuální objekt, ale jako část celé malé vesnice, vystavěné v centru města. Návrh je založen na třech typických obrazech: město, dům a komín.

Když je stánek zavřený, vypadá jako jednoduchý domek se sedlovou střechou - reprezentuje tak v podstatě nejvíce zjednodušený výraz domu. Měřítko a tvar jsou tak základní, že na první pohled budí spíš dojem hračky než skutečného domu. Pokud se ale veřejnosti otevře, celý se promění. Část fasády se vysune nad střechu a domek získá více vertikální a neobyčejné proporce - stane se domem s přerostlým komínem. Komín pak funguje jako velká podsvícená reklamní plocha. Otevřené stánky, které tak odhalí návštěvníkům svůj interiér, jsou plné překvapení. Každý je totiž uvnitř trochu jiný a jinak barevný.

Základna a vlastní stavba jsou vyrobeny ze skladebných profilů a trubek z pozinkované oceli. Vnitřní podlaha je z protiskluzových hliníkových plátů a MDF desek. Otevíratelné výdejní okénko je neprůhledné a má tři různě nastavitelné pozice: 0° - poloha, ve které je stánek uzavřen, 90° - kdy je výdejní pult chráněn před sluncem a deštěm a 180°, kdy je stánek zcela otevřen. Vnější povrch, stejně jako šikmá střecha, je obložen pozinkovaným lakovaným plechem a pokrytý nízkolegovanými ocelovými pláty. Existují dvě základní varianty kiosků - přírodně zkorodovaný plech, leštěná nerezová ocel, matná nerezová ocel a černě lakovaný povrch. Uvnitř výdejního okénka je podsvícený panel, určený pro individuální reklamu, který se zviditelní pouze, pokud je okénko otevřeno. Vstupní dveře jsou umístěny vedle výdejního okénka z přední strany. Boční a venkovní stěny jsou bez otvorů.

Od prosince roku 2006 používá město Madrid 275 takovýchto stánků, které se využívají na všemožné druhy trhů a událostí. Každý z nich je použit zhruba šestkrát do roka. Brut Deluxe navrhl stánky tak, aby jejich použití bylo značně univerzální a aby se hodily do každé části města. Důraz byl kladen také na autonomnost konstrukce. Kiosek tak disponuje vším, co ke svému převozu, instalaci i funkci potřebuje. Transportován je jako jeden celek a jelikož je z 95% z oceli, je téměř celý recyklovatelný.

Zdroj : archdaily.com, migueldeguzman.com

Foto :Miguel de Guzman

 

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30