Uzavřená architektura japonského mistra Toyo Ita

Dagmar
24.1.2011
  • Architektura

Budova nového městského divadla v Japonském městě Suginami, poblíž Tokia, je určena především pro moderní umělce. Produkuje, podporuje a prezentuje širokou škálu různých druhů umění od dramatu po tanec a snaží se zaujmout lidi všech věkových skupin. Jako diamant, vsazený do existující struktury města, reaguje divadlo Za-Koenji na okolní zástavbu, respektuje její výškové uspořádání a přitom je s „konzervativním" okolím v ostrém kontrastu.

Vzhled geometricky tvarovaného divadla není nijak prvoplánový. Toyo Ito vytvořil zcela „uzavřený prostor", který odpovídá požadavkům na akustiku budovy. Stěny i střecha jsou vybudovány z betonu, vyztuženého ocelovými pláty. Takový materiál zajišťuje vysokou stabilitu konstrukce při její minimální tloušťce. Tvar střechy vyšel ze hmoty krychle, která je transformována průniky s některými geometrickými tělesy. „Odříznutím" 5 eliptických kuželů a dvou válců byl vytvořen dynamický tvar, vyjadřující pohyb a lehkost. Osy a úhly natočení jednotlivých geometrických těles byly zvoleny s ohledem na výškovou regulaci okolní zástavby a na požadovanou výšku vnitřního prostoru.

V objektu se nachází celkem tři haly. Za-Koenji 1, hlavní auditorium, je flexibilní prostor, umožňující měnit jak uspořádání sedadel, tak umístění jeviště. Vstupní hala zmíněného prostoru se nachází na čelní straně budovy, směrem od náměstí. Menší hala Za-Koenji 2 se nachází v úrovni 2 podzemního podlaží a jedná se o klasický divadelní prostor s napevno umístěnými sedadly, vhodný zejména pro divadelní hry, přednášky a konference. The Awa Odori Hall se nachází také ve druhém podzemním podlaží a byl navržen jako taneční hala. V objektu je umístěna i kavárna, která může být snadno využita jako prostor pro dramatická čtení nebo recitace. Ve třetím podzemním podlaží se nachází kulisy a kostymérny, hudební a filmová nahrávací studia a zkušebny.

Toyo Ito je významným představitelem světové architektonické scény. Vystudoval Tokijskou univerzitu a v současné době stojí v čele architektonického ateliéru Toyo Ito & Associates. Jeho stavby můžeme nalézt po celém světě, v Japonsku, na Taiwanu, v Singapuru, Londýně, Barceloně a Kalifornii. Realizace divadla Za-Koenji je z roku 2009.

Zdroj a foto: www.toyo-ito.co.jp, Iwan Baan

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30