Vídeňské termální lázně - ráj zábavy, dobrodružství i relaxace

Mgr. Sandra Vasková
31.12.2010
  • Architektura

Krajina zážitků pro všechny Vaše smysly! Tak se dají nazvat nové termální lázně, pro které se stala Vídeň domovem, a které navrhla společnost 4a Architekten. Svým návštěvníkům nabízí pestrý program zábavy, dobrodružství i relaxace. Sídlem, kde zmíněné lázně mohou navštívit, se stal lázeňský park Oberlaa v Rakousku. Toto největší lázeňské středisko zve návštěvníky, aby získali extra relaxační zážitky, které jim prostředí lázní nabízí. K dispozici je zde mnoho bazénů, odpočívadel, gastronomických zařízení a salonů krásy.

Hnací silou a základem lázní je příroda sama. Jednou z jejich předností je také termální pramen. Provoz lázní dohlíží na jeho plynulý tok, který koluje střediskem jako jedná velká řeka plná oblázků. Středisko má tři podlaží a dokonale zapadá do svého přilehlého okolí. Zdejší trávníky pro opalování tvoří jemný přechod mezi jednotlivými venkovními bazény a přilehlým parkem. V lednu se zde navíc otevře pětipatrové zdravotní středisko.

Návštěvník vstoupí do střediska přes ústí potoka, kde bude přivítán v hlavních foyer. Cesta lázněmi se postupně rozšiřuje i zužuje a překvapuje své hosty různými scénáři a perspektivami. Vzbudí jejich zvědavost a naláká je na další pokračování v prohlídce. Nelze totiž dopředu vytušit, co všechno se skrývá za další zatáčkou, za dalšími dveřmi. Soubory světel na stanovených místech splývají a harmonizují s motivem protékajícího potoka. Různé vodní atrakce, které zde příchozí mohou najít, představí i další přednosti - dokážou se přetvořit v krásnou oponu padající vody, jindy zase bublají a vyvěrají do kaskádových bazénků. Termální oblast č. 1 je určena pro relaxace a různá dobrodružství, následují samotné termální lázně a sauny.

Každá část lázní má svou jedinečnou atmosféru. Barvy, materiály a světelné koncepty zdůrazňují prostorovou choreografii. Hlavní oblast je vystínovaná v jemných odstínech bíle, béžové a šedé v podobě keramických obkladů a betonových povrchů na podlahách a stěnách. Barevné efekty jsou k vidění také u stropu, pro které 4a Architekten vyvinuli tzv. barvy čtyř období. Šedé jarní odstíny zdůrazňují temperamentní charakter foyer a stropní mozaika zase termální lázně 2. Naproti tomu jemnější podzimní odstíny převažují v termálních lázních 1, které vedou do aktivní haly a kosmetického centra. Jednotný dřevěný strop přináší uklidňující atmosféru a současně funguje akusticky, protože tlumí hluk z okolí. Stíny léta zase převládají v jídelních prostorách.

Cappuccino odstíny na stěnách, tmavá dřevěná podlaha a šetrné osvětlení vytváří náladu i příjemnou atmosféru v relaxačních místnostech. Stejné zemité barevné schéma též udává tón u bazénů se slanou vodou. U jeskynního bazénu se návštěvníci setkají s tmavými omítkami a keramickými obklady, které imitují prostředí jako v jeskyni. Je zde použito tlumené a zdůrazňující osvětlení. Pokud mají hosté chuť na trochu adrenalinu, rozhodně by měli navštívit oblast termálních lázní určenou pro dobrodružství a zábavu. Najdou zde vodní kanály, bazény s vodními atrakcemi a vodní herní park, který odráží svěží modré a bílé odstíny stropní mozaiky. Tady se architekti nechali inspirovat zase zimní polární září. Prostory pro potápění spolu s průvodním bazénem připomínají bizarní skalní krajinu.

Všechno vybavení lázní je navíc doplněno o saunovou oblast. I zde je barevnost harmonizována s požadavky uživatelů. Místům v přízemí dominuje skleněná mozaiky v teplých zemitých odstínech a stěny obložené dubem.  Místnosti určené ženám a horní podlaží je sladěno do jemných odstínů, obloženy ve světlém javoru, zvýrazněné růžově skleněnou mozaikou a barevnou podlahou připomínající vaječné skořápky. Sauna pro muže je v přímém kontrastu s tmavou podlahou, jasně červenou skleněnou mozaikou a tmavým dřevem.

Hravé zacházení s prostorem a navrhování s citlivostí a ohledem na uživatele je přesně styl 4a Architekten. Své zkušenosti zúročili právě na těchto termálních lázních Therme Wien, kterým přizpůsobili celkovou architekturu. Dbali také na výšky, šířky i další rozměry objektu. Umístili zde dvoupodlažní pokoje v „živějších" oblastech a nižší místnosti ve zbývajících. Ty mají návštěvníkům zprostředkovat pocit bezpečí.  Vše je individuální podpořeno světly i barvami.

Foto a zdroj : www.e-architect.co.uk

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30