Alena Šrámková obdržela státní cenu za architekturu

admin
30.10.2010
  • Architektura

Státní cenu za architekturu pro rok 2010 získala známá česká architektka Alena Šrámková, která před nedávnem oslavila jedenaosmdesáté narozeniny. Státní kulturní ceny se udělují každoročně celkem v šesti kategoriích u příležitosti státního svátku 28. října. Za literaturu a za překladatelské dílo od roku 1995, ocenění za divadlo, hudbu a výtvarné umění přibyla před šesti lety. Samostatná cena za architekturu je v podstatě novinkou, letos proběhl teprve její druhý ročník. Ten minulý vyhrála architektka Eva Jiřičná.

Každý oceněný získá 300 000 korun, což je v České republice nejvyšší možné finanční ohodnocení mezi uměleckými cenami. Ceny na slavnostním večeru v pražském Veletržním paláci předal šesti laureátům ministr kultury Jiří Besser. Kromě Aleny Šrámkové převzali cenu i Antonín Bajaja za literaturu, Oldřich Král za překladatelské dílo, Karel Kraus za divadlo, Ilja Hurník za hudbu a František Skála za výtvarné umění.

Alena Šrámková vstoupila do širokého povědomí veřejnosti svou budovou ČKD v Praze na Můstku, která reprezentuje českou moderní architekturu 70. let a je právem zapsána na seznamu chráněných nemovitých památek. Její nejnovější realizaci si můžeme prohlédnout v pražských Dejvicích, kde se svým ateliérem Šrámková Architekti vyhrála soutěž na budovu Fakulty architektury ČVUT. Rozsáhlá stavba za více jak miliardu korun započala v dubnu loňského roku a její plánované dokončení se blíží každým dnem. Studenti zde pravděpodobně budou moci usednout do lavic již v letním semestru 2011.

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30