Amorfní muzeum v poušti Gobi

admin
18.4.2012
  • Architektura

Okolí čínského města Ordos  bylo ještě před nedávnou dobou pustou pouští. Přibývající výstavba však neustále narůstá a město se stále rozpíná. Nová budova muzea umění, vyprojektovaná architektonickým studiem MAD Architects je provokativní reakcí na velice striktní a geometricky uspořádaný urbanistický plán. Amorfní organická budova tak v kontextu místní výstavby působí cizím a nepřirozeným dojmem, téměř jako by se snesla z nebe. Masivní kovová hmota je usazená na velkém piedestalu s množstvím mohutných a širokých schodišť a bazénků, jenž má připomínat rozlehlé písečné duny. Odkazuje tak k historii místa, které se z pustiny stalo téměř přes noc městkou krajinou.

Budova je obalena do horizontálních kovových žaluzií, které vytváří velice kompaktní povrch. Výsledkem je stavba bez viditelných oken, pěvně přikotvená k zemi, která se díky neprostupnému plášti striktně separuje od okolní reality. Když návštěvník překročí práh, strne v úžasu, protože interiér zcela popírá logické dělení prostorů a proporcí. Amorfní bílá hmota kolem návštěvníka obtéká, rozestupuje se po výšce celé budovy a propouští tak do interiéru světlo pomocí horního světlíku. V místě velkého šikmého okenního otvoru se v budově nachází od úrovně druhého nadzemního podlaží zahrada se vzrostlými stromy, která prostupuje přes celou výšku objektu.

Centrální lobby připomíná kaňon, kterým se může návštěvník „protáhnout" na druhou stranu budovy, kde se nachází východ. Při své cestě má možnost pomocí výtahů a schodišť navštívit různé výstavní prostory, které byly navrženy natolik univerzálně, aby se v nich mohly sbírky často měnit. Některé místnosti jsou propojené levitujícími mosty, které prostupují kompaktní bílou hmotou vysokých stěn.  Budova je vystavěna na pozemku o velikosti 27,760 m2, dosahuje výšky 40 metrů a byla dokončena v průběhu roku 2011.

Zdroj: archdaily.com

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30