Amsterdamský Schiphol a Philips Design přinášejí novou vizi ambient cestování

Andrea
7.1.2011
  • Interiér

Kdo kdy usedl na palubu letadla, ví, jaká zdlouhavá a mnohdy nepříjemná procedura odbavování a zejména čekání je na pasažéry nastražena. Tvrdé neforemné židle, dvakrát přečtené noviny a spousta rozhlížení kolem po spolucestujících. Známé čekací proceduře se rozhodlo dát holandské letiště Schiphol sbohem. Pro své cestující ve spolupráci s designéry firmy Philips vytvořilo „Innovative Gate", letištní bránu, která svým pasažérům nabízí pohodlný domácí zážitek z cestování.

Brána G7 amsterdamského letiště se během devíti měsíců proměnila k nepoznání. Dnes více než čekací bránu připomíná lounge bar s příjemnou obsluhou a moderním designem. O celkové vyznění prostoru se totiž postarali designéři společnosti Philips, kteří společně s odborníky a kolegy z oddělení Philips Applied Technologies dali vzniknout místu, které v jednoduchém celku kombinuje služby určené cestujícím s designem a inovativními technologickými prostředky v podobě LED osvětlení a multimediálního vyžití. Na 700 metrech čtverečních vyrostl prostor, který cestujícím umožňuje bavit se, pracovat či odpočívat, a to vše v klidném a uvolněném prostředí.

Snaha o maximální zdomácnění prostoru a jeho osobní přiblížení k cestujícímu shrnuli designéři pod heslo „ambient experience", kterým se během návrhu nové brány řídili. Cílem konceptu interiéru bylo vytvořit pro dočasného obyvatele prostředí, které se co nejvíce podobá prostředí jemu dobře známému, vyzývajícímu k odpočinku a relaxaci. Designéři Philipsu se nepouštěli do experimentu. Již v minulosti projektovali na základě konceptu „ambient experience" nemocniční prostory a hotelové pokoje pro řetězec CitizenM Hotels, v nichž si návštěvník mohl na základě práce se světlem, zvukem a videem vytvořit vlastní prostor.

Na základě výzkumů, rozhovorů se zaměstnanci letiště, jeho pasažéry a poznatků z oblasti psychologie a antropologie došel plné realizace i interiér Innovative Gate. Hlavními prvky nábytku jsou různě řešené sedací soupravy. Cestujícím se nabízí individuální křesla zajišťující soukromí a klid, dvoumístná křesla pro tichý rozhovor i skupinové soupravy pro rodinu či několik přátel. V interiéru nechybí pracovní stoly pro zaměstnané cestující, centrální fontána s pitnou vodou či dětský koutek. Stěny brány jsou zaplněné billboardy promítajícími obrazy z dalekých destinací i aktuální informace o letu a velkými video obrazovkami sloužícími jako online zobrazovaný lifestylový magazín. To vše doplněno 1000 LED lampami utvářejícími intimní atmosféru celého prostoru.

Schiphol ve spolupráci s Philipsem tak vyslali první vlaštovku naděje pro všechna zkroucená záda a znuděné pohledy letištních cestujících. Uvidíme, kam až doletí a zda brzy najde amsterodamská brána G7 svého následníka.

Zdroj a foto: newscenter/philips.com, rdhub.com.

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30