Anish Kapoor v Londýně

admin
3.11.2010
  • Umění

Pokud se v blízké době chystáte do Londýna, určitě nezapomeňte navštívit Kensingtonské zahrady v Hyde Parku. Nejen, že se v nich dobře relaxuje, ale hlavně zde až do března příštího roku probíhá výstava celosvětově známého výtvarníka Anishe Kapoora. Výstava nese název Obrátit svět vzhůru nohama a Kapoor zde představuje několik ze svých plastik z lesklé oceli, které odrážejí nebe, stromy a kolemjdoucí a díky optickému klamu je obrací vzhůru nohama.

Anish Kapoor se narodil v indické Bombaji 12.3.1954. Od roku začátku 70. let 20. století ale žije a tvoří v Londýně, kam odešel za studiem umění. Do Indie se pak vracel už jen příležitostně a inspirace jeho tvorby tak pochází jak z východní, tak ze západní kultury. V roce 1990 reprezentoval Velkou Británii na bienále v Benátkách a v roce 1991 obdržel Turnerovu cenu.

Díla Anishe Kapoora jsou většinou nepřehlédnutelná, vzpomeňme jeho slavnou skulpturu Taratantara z roku 1999, kterou instaloval v anglickém městě Gateshead, nebo Marsyas z roku 2002, instalovanou v turbínové hale staré londýnské elektrárny, přebudované na moderní galerii. Jeho díla se dostala i do zahraničí - ohromné zrcadlo Sky mirror bylo vystaveno v Rockefellerově centru v New Yorku.

Zatím poslední a největší Kapoorova stavba se chystá v Londýně. Jedná se o 115 m vysokou veřejně přístupnou vyhlídkovou věž, která bude ozdobou Olympijských her v roce 2012. Ocelová konstrukce z dutých trubek se bude tyčit hned vedle hlavního olympijského stadionu. Do dvoupodlažní panoramatické vyhlídkové plošiny se bude možné dostat výtahem nebo po schodišti. Tmavě červená divoce tvarovaná konstrukce zatím kalkuluje s rozpočtem kolem devatenácti milionů liber a z větší části jí bude financovat soukromý investor, společnost ArcelorMittal, podle kterého nese věž své jméno.

Zdroj a foto: anishkapoor.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30