ARCH 2010 - prestižní cena za architekturu

Dagmar
6.12.2010
  • Architektura

Cenu ARCH 2010 uděluje každoročně uznávaný časopis ARCH - o architektúre a inej kultúre. Jak napovídá jeho název, jedná se o zahraniční magazín, který se tímto způsobem snaží vyzvednout významná díla slovenské architektury a přispět k jejímu dalšímu rozvoji. Nominace uděluje redakční rada a o vítězi rozhoduje porota složená ze špičkových evropských architektů. Časopis ARCH přináší svým čtenářům každý měsíc informace jak o slovenské architektuře a ostatním kulturním dění, tak o novinkách v blízkém zahraničí. Byl založený roku 1995 a svou cenu uděluje již od roku 1998. Součástí vyhlášení Ceny ARCH je katalog nominovaných staveb s kompletním záznamem zasedání odborné poroty.

Z celkem 11 nominovaných tvůrců vybírala porota složená z 5 členů třech národností ve dnech 30. září a 1. října 2010. Z nominovaných prací jmenujme například pomník obětem holocaustu v Bánovciach nad Bebravou, vinařský komplex Elesko v Modre, rodinný dům v Bratislavě, architektonický atelier v Čachticiach nebo bytový dům Manhattan v Bratislavě. Výhercem se stal architektonický ateliér GUTGUT za svůj polyfunkční dům DUNAJSKÁ - INNER CITY RESIDENCE v Bratislavě, ve složení Roman Halmi, Peter Jurkovič, Lukáš Kordík a Števo Polakovič ve spolupráci s Marcelem Dzurillou a Romanem Žitňanským. Slavnostní vyhlášení proběhlo v prostorech Dvorany ministerstva kultury na náměstí SNP v Bratislavě. Vítěz obdržel umělecký artefakt od akademického sochaře Jozefa Hobora, který byl pro účely soutěže navrhnut v roce 2006.

Objekt Dunajská je tvořen dvěma samostatnými objekty a třemi podzemními patry hromadných garáží. Tři a část čtvrtého podlaží prvního objektu dotváří uliční linii okolních budov, poslední podlaží je ustupující. Druhá stavba je umístěna ve dvoře, který je díky ní rozčleněn na soukromé a polosoukromé plochy. Tím se architekti snažili navázat na tradici využití městských vnitrobloků. První a druhé nadzemní podlaží je věnováno plochám pro komerční a administrativní činnost, což prozrazují velké prosklené výkladce, které tak výrazně přispívají k odlehčení jinak masivní hmoty domu.

Zdroj: eurostav.sk, gutgut.sk

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30