Architekt Frank O. Gehry vystavuje svá nejdůležitější díla

Dagmar
13.1.2011
  • Události

Díla předního světového architekta si můžete až do 13. března 2011 prohlédnout v prostorách německé firmy Vitra ve městě Weil am Rhein u Basileje. Výstava nese název Frank O. Gehry od roku 1997 a je zde představeno 12 nejvýznamnějších projektů tohoto slavného představitele dekonstruktivismu z posledních 13 let jeho tvorby. Výstava se odehrává v budově, kterou americko-kanadský architekt sám realizoval jako svou první stavbu v Evropě - tedy ve Vitra Design Museum, vybudovaném v roce 1990. Frank Owen Gehry, držitel Pritzkerovi ceny, proslul po celém světě svým netradičním pohledem na architekturu, díky kterému neustále šokuje širokou veřejnost. Jednu z jeho realizací máme i u nás doma - jako spoluautor se podílel na výstavbě nárožního Tančícího domu na Rašínově nábřeží.

Návštěvník se ve Vitra Design Museu seznámí s vlastnoručními skicami, návrhy, soutěžními modely a studiemi realizovaných, připravovaných či právě konstruovaných staveb. Rok 1997 byl jako počátek výstavy vybrán proto, že právě tehdy bylo otevřeno Guggenheimovo muzeum ve Španělském Bilbau, které architekta, v té době už po 40 letech praxe, katapultovalo, doslova přes noc, mezi světovou elitu. Představená je zde samozřejmě i neméně významná Walt Disney Concert Hall v Los Angeles, v jejímž ohromném sále (2265 míst!) jsou umístěny varhany, vyrobené podle skici samotného autora. Prohlédnout si můžeme i model „koňské hlavy", v níž je umístěna konferenční místnost a která vévodí prosklenému atriu německé DZ Bank. Třešničkou na dortu je pak soutěžní model gigantického prázdninového komplexu na ostrově Sentosa v Singapuru, na kterém Gehry spolupracoval s Gregem Lynnem a Peterem Arnellem. Komplex je složen z obrovských skleněných „vln", ve kterých se ukrývají hotely, zahrada, vodní park, akvárium a dokonce i umělý korálový útes.

Součástí výstavy je i představení funkčního papírového nábytku, který je prezentován v návštěvnickém centru Vitra, vybudovaném v letech 2006, podle projektu švýcarského studia Herzog & de Meuron a který jde v omezeném množství i zakoupit. Společně s výstavou byl vydán katalog, který zahrnuje veškeré architektovy projekty, na kterých od roku 1997 pracoval. Většina kreseb, skic a fotografií obsažených v knize nebyla nikdy předtím publikována.

Zdroj a foto: vitra.com, designmagazin.cz

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30