Architekt Oscar Niemeyer – Brasília

admin
25.11.2010
  • Umění

Putovní výstava fotografií slovinského badatele Damjana Prelovšeka se na letošní podzim usadila v brněnské galerii Sklepení, která se nachází v klenutém suterénu Národního památkového ústavu. Její cesta začala už v roce 2007 ve slovinské Lublani, poté prošla Prahou, Vratislaví, Moravskou Ostravou, Litomyšlí a Bratislavou. Na 40 fotografiích se představí všechny stavby významného jihoamerického architekta. Výstava v Brně je doplněna o doprovodné téma Oscar Niemeyer v Československu, které se zaměří na inspiraci a ohlas jeho díla v bývalém Československu a doprovodnou výstavu Politik Juscelino Kubitschek, Brasília - Slovo muže.

Oskar Neimayer je brazilský architekt, který se narodil ve městě Rio de Janeiro 15. prosince 1907. Dnes je mu tedy úctyhodných 103 let, přesto se stále věnuje architektonické tvorbě. Praxi získal v ateliéru Lúcia Costy a Carlose Le?oa, nad kterým později převzal vedení. Spolupracoval s Le Corbusierem na nové budově ministerstva v Riu de Janieru, která se stala první moderní výškovou budovou sponzorovanou vládou na světě. Svou tvorbou, která se organicky vlní ve smyslných křivkách, se nakonec od mistra moderní architektury, Le Corbusiera, odklonil a stal se průkopníkem brazilské moderny. Když v Brazílii nastoupila k moci vojenská vláda, jeho levicová příslušnost ho na čas donutila k emigraci do Francie. Působil jako děkan katedry architektury na Universitě v Brasilii, stal se čestným členem American Institute of Architects a získal sovětskou Leninovu cenu za mír. Jeho stavby najdeme v Riu, Paříži  nebo New Yorku.

Jeho přátelství s  Juscelino Kubitschekem, který byl v roce 1956 zvolen prezidentem Brazílie, mu přineslo životní zakázku. Brazilská hlava státu československého původu mu nabídla možnost, aby vybudoval nové hlavní město Brazília na náhorní plošině ve výšce 1060 m.n.m. Niemeyer vyhlásil veřejnou soutěž na nový městský plán, kterou vyhrál jeho dávný zaměstnavatel a přítel Lúcio Costa. Do Costova urbanistického návrhu letící holubice zasadil Niemeyer své nevšední úžasné stavby a během čtyř let tak z nového města učinil modernistický skvost.

Zdroj a foto:  galeriesklepeni.cz, awostrava.cz

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30