Architektura inspirovaná krunýřem mořské želvy

Dagmar
24.1.2011
  • Architektura

V Lincolnově Zoo parku v Chicagu vyrostl na břehu malebného rybníka elegantní pavilon z ohýbaných dřevěných nosníků. Studio Gang Architects se zhostilo rekultivace břehů rybníka z 19. století a vytvořilo kolem něj příjemnou promenádu a naučnou stezku. Střecha je pokrytá laminátovými skořepinami, které chrání návštěvníky pavilonu před větrem a deštěm a díky kterým je tak umožněno variabilní využití pavilonu ve dne i v noci. Nová stavba tak často slouží například pro venkovní lekce jógy.

Okolí městského rybníka bylo značně zanedbané. Díky rekultivaci a vytvoření nových promenád tak došlo k jeho plnému využití obyvateli města, kteří u jeho břehů hledají prostor pro relaxaci. Transparentní, lehký a přitom krytý pavilon je výborným místem pro pořádání různých volnočasových aktivit. Naučná stezka seznamuje místní obyvatele pomocí několika zastavení s tamními druhy rostlin, zvířectva i se zvláštnostmi území.

Konstrukce z prefabrikovaných dřevěných nosníků a laminátových lusků byla inspirovaná krunýřem želvy. Jednotlivé prvky byly vyrobeny v továrně a na místě smontovány. Instalace pavilonu tak byla velice snadná a rychlá. Díky důmyslnému osvětlení se pavilon stává významnou součástí místa i po setmění, kdy se jeho vlnitá forma odráží na hladině klidného rybníka.

Architektonické studio Gang Architects založila v roce 1997 Jeanne Gang. Jde o uskupení architektů, designérů a filozofů, kteří vytvářejí transformativní architekturu. Svým přístupem k procesu navrhování se snaží vycházet svým klientům vstříc a nechávají je se na svých návrzích podílet. Snaží se tvořit novou a provokativní formu architektury, která je ale v přirozeném souladu s místem výstavby.

Zdroj a foto: studiogang.net

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30