Avantgardní architektura kaple ve Valleacerón

Dagmar
28.12.2010
  • Architektura

V letech 2000-2001 vyrostla ve španělské autonomní oblasti Castilla-La Mancha moderní kaple, jejíž geometrické tvary korespondují s bezprostředním okolím. Její návrh mají na svědomí architekti Sol Madridejos a Juan Carlos Sancho Osinaga ze španělské architektonické kanceláře S-M.A.O. Sancho-Madridejos Architecture Office. Kaple je charakteristická svým syrovým designem, který podtrhuje i absence umělého osvětlení. Prostorový vztah interiéru a exteriéru určuje její význam a zaměření, pouze kříž a ústřední obraz zdůrazňují symbolické aspekty projektu.

Geometrická forma stavby si vyžádala jediný možný materiál - beton. Druhým „materiálem", který hraje velmi důležitou roli v celém projektu, se stalo světlo. Svou charakteristikou, která zahrnuje vlastnosti jako je křehkost, proměnlivost, mobilita nebo nestabilita, tvoří s betonem důrazný kontrast. Koncept „skládací krabice", který byl základní myšlenkou návrhu kaple, pracuje s důkladným rozložením tahů a tlaků v betonu a vytváří zcela jednotný kus s unikátním designem.

Kaple byla vystavěna na základě myšlenky vybudovat sérii objektů v krajině, které by měli rozdílnou funkci a přesto si byli blízké. Jednalo se o bydlení, kapli, lovecký pavilon a dům správce. Díla musela být jednotná a přece vystihovat zcela rozdílné funkce - od té nejvíc symbolické, po zcela soukromou. Sjednocujícím prvkem se stal zlom, díky jehož variabilitě se podařilo vykouzlit odlišná a přesto podobná místa.

Zdroj a foto: plusmood.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30