Bílá rezidence ozvláštněná okny i schodišti

Bc. Lucie Drahošová
13.7.2012
  • Architektura

Méně je někdy více. Důkazem je famózní rodinný dům v Protugalsku, který si na exteriér i interiér vystačil s obyčejnou bílou, několika okny, a pár kousky nezbytného nábytku. Designéři z [i]da Arquitectos si totiž dali záležet na práci s prostorem, designem stavby a všemožnými praktickými i estetickými detaily, až nakonec vznikl snový dům.

Z venku z ulice vypadá Casa DJ, jak dům architekti nazývají, jako nijak zvláštní dům ve tvaru kostky, kterému maximálně nejspíš chybí větší okno v prvním patře. Když se ale projdete dokola, zjistíte, že kostka není zdaleka kostkou, a že naopak členitosti a atypické odchylky od pravidelného tvaru jsou jeho základem. Výraznější vizuální prvek pak tvoří dvojice schodišť venku a v interiéru domu. To co vidíte z venku, ale není zdaleka celý dům. Například obývák je v suterénu, takže nabízí soukromí před zvídavými kolemjdoucími, přestože přístup denního světla mu díky speciálnímu výklenku v půdě u zdi domu nechybí.

Dům disponuje množstvím oken různých rozměrů, která jsou ale vždy výrazná a velká. Převládající barva je jednoznačně bílá, která tvoří fasádu ale i výmalbu všech vnitřních stěn. Okna a dveře jsou pak kombinací skla a kovové šedé barvy, takže celkový dojem je velmi luxusní. V bílé je pak i většina vybavení v domě, včetně kuchyňské linky.

Dům připomíná půdorysem spíš písmeno C, kdy nejvzdálenější stěny spojuje schodiště. Dům je výrazně prosklený, takže viditelné je zřetelně i druhé schodiště uvnitř domu, a v podstatě celé vybavení, které tudíž vkusně barevně koresponduje se vzhledem domu - je decentní, méně výrazné, v tónech bílé, šedé a hnědé. Celkově je interiér silně minimalistický, poutavé je zejména schodiště, kdy je každý schůdek pouze jednou svou boční stěnou připevněn ke stěně a nedrží jej žádná spojovací konstrukce, což působí velmi vzdušně a moderně. Ke vzdušnosti navíc přispívá „prázdný" střed domu, kde je vytvořená malá teráska, na kterou je prostřednictvím celostěnných oken vidět ze všech místností, jež ji v dané úrovni domu obklopují. Tento dům je jednoznačně jedním z těch, kterým byste se procházeli a nevěděli kde dříve nechat oči.

Zdroj a foto: http://www.photo.joaomorgado.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30