Bílý Prahran House v Austrálii

Dagmar
11.4.2011
  • Architektura

Malý dům, který se ale snaží o co možná největší počet metafor a možných úhlů nazírání, vyrostl v australském městě Victoria, jako společné dílo dvou architektonických firem. Pod projektem jsou podepsáni jak Nervegna Reed Architecture, tak ph Architects, hlavním designérem projektu je Toby Reed. Poměrně malý dům, usazený na velice úzké parcele, má dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží, ve kterém je umístěna soukromá výstavní místnost. Investorem projektu je totiž ředitel umělecké galerie, který zatoužil po moderním a designovém bydlení.

V nástupním podlaží je umístěna společenská zóna s kuchyní, koupelnou a studovnou, mající současně i funkci hostovského pokoje pro umělce, kteří přijedou na vernisáž své výstavy. Do druhého nadzemního podlaží se dostaneme po přímém schodišti a nalezneme zde dvě ložnice s koupelnami. Do podzemního prostoru vede také přímé schodiště se středovou schodnicí a betonovými stupni. Tato podzemní místnost, určená pro soukromé výstavy různých exponátů, je osvětlována shora, pomocí světlíku. K domu nenáleží téměř žádný pozemek, jen malý dvorek přístupný z prvního podlaží několika okny, uspořádanými do půlkruhu, který se „zakusuje" do úzkého půdorysu vstupního patra. Největší část dvora je umístěná při vstupu a dům je tak zasunut do zadní části parcely.

Materiálové řešení je čisté a chladné. Častý je kontrast černé a bílé a použití povrchů z pohledového betonu. Jediným barevným a teplým materiálem je dřevo, užívané na obložení, rámy oken a na zařízení. Jako dům pro umělce tělem i duší byl stavěn jako velká socha. Poezii můžeme hledat jak v uspořádání dispozic, tak v designu interiéru i exteriéru a samozřejmě také v detailech. Tvůrci uvádějí, že chtěli vytvořit prostor, který by v každém vzbudil silné asociace a příměry - skutečným kouzlem domu by ale bylo to, že by v něm každý viděl něco trochu jiného. Zdali se to podařilo, posoudí zřejmě jen ti, kteří ho budou moci navštívit.

Zdroj a foto: archdaily.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30