Boty z odpadků jsou veselé a hravé

Bc. Lucie Drahošová
29.7.2014
  • Architektura

Co je pro jednoho odpad, může být pro jiného naopak skvěle využitelná věc - nebo přinejmenším surovina, ze které lze dále tvořit. Zejména plastové výrobky se dnes těší velké míře recyklace, a jak dokázali tři nadšenci do ekologie i designu Charles Duffy, William Gubbins a Billy Turvey, koncové výrobky se za svůj původ nemusí stydět. Naopak, je třeba se jím chlubit. A to dokonce i v případě módní obuvi. Díky odvaze autorů vznikly dokonale zábavné a svěží boty, které si okamžitě zamilujete i přes to, že vznikly doslova z odpadu.

V současné době je již poměrně běžné, že některé suroviny třídíme a určité materiály znovu využíváme k výrobě nových produktů, na kterých recyklace v podstatě není nijak vidět. Trojice kamarádů z Británie se ale rozhodla tuto strategii trochu změnit a vyrobili naopak boty, na kterých je poměrně dobře vidět, že jsou vyrobeny z recyklovaných předmětů. A co víc, celý svůj projekt nazvali “Everything You Buy Is Rubbish” – tedy „Všechno co si kupujete je odpad“ a ke svým botám ještě provokativně připojují nápis „These trianers are a product of your consumption“ –  tedy „Tyhle boty jsou produktem vaší spotřeby“, čímž obecně propagují ekologické chování a bojují za umírnění konzumerismu současné společnosti. Boty jsou přitom pomyslnou třešničkou na dortu, která zdobí jejich arzenál poutavých sloganů.

Projekt odstartovali Charles Duffy, William Gubbins a Billy Turvey sběrem plastových odpadků podél anglické řeky Temže a také podél mořských břehů Británie. Barely, kelímky, PET lahve – to všechno se hodilo.  Nasbírané suroviny důkladně umyli, rozkouskovali, rozehřáli, vylisovali a následně tvarovali do podoby bot. Vše je čistě ruční práce, každý milimetr je pečlivě ručně opracovaný, a dokonce i tkaničky jsou ručně upletené na míru těmto botám.

Boty, které jsou kompletně a výhradně recyklované hýří barvami a do značné míry připomínají výsledek hraní malého dítěte s balíčkem plastelíny. Jedna barva zasahuje do druhé, každý kousek boty je jiný, a i každá z bot je odlišná. Mírně sice na obou kusech bot převažuje světle modrá barva na svršku a bílá na podrážce, jinak je ale každá doslova originálním uměleckým dílem. Celkově jsou ale nesmírně svěží, hravé a originální, a pokud vezmete v potaz i celou myšlenku nadšené trojice autorů, nemůžete si je neoblíbit.

Zdroj a foto: design-milk.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30