Bydlení v kostce po japonsku

Andrea
27.3.2011
  • Architektura

Na první pohled nikterak zajímavou podívanou nabízí rodinný dvoupodlažní dům v oblasti japonského Sappora. Zvenčí jednoduchá krychle s podlouhlými okny v sobě ukrývá svou pravou tvář. Tou je originální přístup k řešení složitého funkčně rozděleného prostoru, který má zároveň sloužit jako malá veřejná kavárna a pohodlné rodinné bydlení.

S požadavkem naplnění dvou funkcí - veřejné a soukromé se japonské studio Akasaka Shinichiro Atelier vyrovnalo s lehkostí, která z celého interiéru přímo sálá. Základní výhodou celého prostoru je právě jeho odlehčení v podobě vložení prázdného mezipatra mezi dvě základní výškové úrovně domu. Mezipatro tvořené pouze horizontálními trámy přecházejícími mezi jednotlivými rohy domu ukotvenými na vertikálních pilířích dodává interiéru potřebnou vzdušnost a otevřenost.

Základní patro domu sloužící zčásti také jako veřejná kavárna je rozvrženo kolem centrálního atria. V něm se nachází kuchyň a jídelna, ve které stolují kavárenští hosté i sama rodina. Nechybí zde ani obývací pokoj a pracovní prostor. Druhé patro nacházející se nad „prázdným mezipatrem" je staticky podepřeno horizontálními a vertikálními pilíř, přičemž překvapivě sází na klasické funkční rozčlenění ložnicových prostor. Sem však smí z točitého schodiště u vstupních dveří vystoupat pouze příslušníci rodiny. Posledním krkolomným kouskem architektů je pak využití mezaninových horizontálních trámů jako adrenalinových vstupů vedoucích k oknům a vytvářejících tak ojedinělý přístup k venkovnímu systému žebříků vedoucích na střechu.

Návštěvníci kavárny tak v domě - kostce objevují nejenom kouzlo dobré kávy, ale i ještě lepší architektury.

Zdroj a foto: designboom.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30