Bydlení v obláčku

Bc. Lucie Drahošová
19.7.2012
  • Architektura

Když se řekne bydlení v oblacích, nejspíš si představíte některé z horních pater mrakodrapu v některé z metropolí. Bydlet v obláčku ale můžete i při zemi, třeba jako v rodinném domku ve Fitzroy North, na předměstí australského Melbourne, který oblaku téměř z oka vypadl.

Standardně mají domy tvary krychlí či kvádrů, a jen málokdy se jejich kontury zaoblují. Bílou vránou je v tomto směru dům s příznačným názvem „cloud house", tedy „oblakový dům", vybudovaný australskou firmou McBride Chrles Ryan na předměstí Melbourne.

Zatímco ze strany od silnice vidíte klasický bílý pravoúhlý dům ničím nevynikající od ostatních, ze strany od bazénu, tedy ze zahrady, se vám naskytne pohled na obrovský prosklený mrak plný obloučků. Ten se pak táhne dozadu přes celou jídelnu s obývacím pokojem. Tato část je oddělena, nebo přesněji řečena výraznou červenou stěnou krychlí od zbytku domu, který je užší a pokračuje rovně dál, kde zahrnuje ještě čtyři další ložnice, dvě koupelny a šatnu. Zmíněná červená kostka pak funguje jako extravagantní rohová kuchyň, propojující část původní a část novou, moderní.

Prostor pro jídelnu a obývací pokoj, který připomíná mrak, je velmi vzdušný, jednak díky vysokém obloukovému stropu, ale také díky použitému sklu, které tvoří celou stěnu, a tudíž propouští maximum světla i zvětšuje prostor.

Majitelé si přáli větší dům a netradiční řešení, což se také architektům povedlo. Původní dům, který respektuje celkový vzhled čtvrti, zůstal, a pro oživení přibyla pouze výrazná kuchyně a nový sektor do zahrady, který je moderní a vtipný, ale zároveň důmyslně promyšlený. Krásně spojuje okolí venkovní přírody včetně třeba dřevěných chodníčků kolem zahradního bazénu, které jako by přes určitou variantu terasy prostupovaly až dovnitř domu. Nová část tedy jako by byla doslova stvořená pro relaxaci. Nejúchvatnější je ale stále naprostá jedinečnost a originalita tvaru domu při pohledu ze zahrady, který evokuje něco výjimečného, nikoliv jen přístřešek k bydlení.

Zdroj a foto: http://www.designboom.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30