Černý panter MP09 ve Štýrském Hradci

Dagmar
14.4.2011
  • Architektura

Na předměstí rakouského Štýrského Hradce, těsně vedle hlavní výpadovky z města, probíhala od roku 2007 do roku 2010 rozsáhlá výstavba velké administrativní budovy, která vytvořila dominantu, na níž ulpí oči každého, kdo do Štýrského Hradce zavítá. MP09 je nazvaná podle majitele firmy, Michaela Pachleitnera, která do tohoto impozantního sídla svého vedení investovala 32 milionů eur. Budova je pro svou eleganci a dynamiku přezdívána Černý panter, ostatně úkol jejích tvůrců byl od začátku jasný - vystavět takovou architekturu, která by odrážela sílu a dravost rozvíjející se společnosti. Shrbený, černý panter připravený ke skoku se zdá být vhodnou metaforou, která se do vzezření velké administrativní budovy podařila zapasovat nenásilně a přitom velice trefně.

Budova je obložena černým sklem a na jejím povrchu se tak zrcadlí jak obloha, tak okolní objekty. Je usazená na masivní betonové základně, ze které pozvolna vyrůstá a přechází ve výrazně vykonzolovanou část, otočenou směrem k městu. Díky nemalé investici bylo možné dosáhnout nejen impozantního venkovního vzhledu, ale zejména i dokonale provedených technických detailů všech souvisejících konstrukcí fasády, vnitřních skleněných příček, dveří i schodišť. Veškerý nábytek byl navržen speciálně pro tuto realizaci a střídmě použité materiály jsou v interiéru doplněny o výhledy ven, jež jsou díky vhodně umístěným oknům možné téměř ze všech částí budovy.

V nové stavbě, která byla dokončená v květnu 2010, nesídlí jen vedení společnosti Uniopt, investor projektu, který navrhuje šperky a brýle a distribuuje je po celém světě, ale v části budovy jsou umístěné pronajímatelné prostory kanceláří, restaurace a kmenový obchod společnosti. Uniopt řešil se studiem GS Architects vzhled svého ústředí dlouhou dobu, protože do jejího designu chtěl implantovat celou filosofii společnosti, která se z malého rodinného byznysu, založeného krátce po válce, vyvinula v ohromnou korporaci mezinárodního měřítka.

Zdroj a foto: archdaily.com, Gerald Liebminger

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30