Česká fotografie 20. století v jednom svazku

admin
24.11.2010
  • Umění

Jména jako Jindřich Štreit, František Drtikol, Josef Sudek, Josef Koudelka, Jan Saudek či Antonín Kratochvíl nejsou pro většinu české společnosti jmény naprosto neznámými. Jsou umělci, kteří svou práci i život pevně svázali s médiem fotografie. Dostalo se jim domácího i mezinárodního uznání. Přesto mnohdy ve své práci vycházely z autorů a vlivů, které někdy zůstaly více či méně opomenuty. Zmapovat vývoj české fotografie a vytvořit ucelený obraz umělecké fotografie minulého století se proto pokouší kniha Česká fotografie 20. století.

Česká fotografie 20. století vychází v nakladatelství KANT, řadícímu se pod pražský Almanach Labyrint. Se svými téměř 400 stranami je kniha jednou z nejrozsáhlejších publikací systematicky se věnujících oblasti české fotografie. Vydání knihy je završením dlouholetého úsilí několika kunsthistoriků a uměleckých institucí a škol, jejichž práce byla poprvé představena v rámci třídílné stejnojmenné výstavy konané v roce 2005 pod záštitou Galerie hlavního města Prahy a Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. O tom, že výstavní počin byl projektem úspěšným, svědčí také uvedení výstavy minulý rok v německém Bonnu. Kniha autorů Jana Mlčocha a Vladimíra Birguse slaví nemenší úspěchy. Obdržela již 1. cenu za nejlepší fotografickou knihu střední a východní Evropy 2009-2010 udělovanou na mezinárodním festivalu Měsíc fotografie v Bratislavě.

Kniha si před sebe klade velký cíl - vytvořit obsáhlý přehled všech tendencí a zajímavých autorů v české fotografii během uplynulého století. Velikosti cíle také odpovídá rozsah obrazového materiálu. Kniha obsahuje 517 publikací z tvorby více než 400 autorů. Máme tak jedinečnou šanci seznámit se s pracemi těch tvůrců, kteří z důvodů společenských, politických, osobních i jiných v toku dějin umění zapadly, ale i připomenout si ta díla, která se stala „značkou" české fotografie.

Přestože se jistě najdou autoři, kteří byli ve výběru opomenuti a které by někteří odborníci chtěli v knize vzpomenout, Česká fotografie 20. století je jednoznačně pozitivním a úspěšným podnikem, který na poli kunsthistorie fotografie dlouho chyběl. Ukazuje, jak svébytné podoby nabyla fotografie v domácím prostředí, kterak dokázala čerpat z tradičních i cizích podnětů a transformovat je zcela svébytnou cestou i jaký dokázala nabídnout přesah, když dokázala oslovit zahraniční scénu a snést srovnání s ní.

Jan Mlčoch, Vladimír Birgus: Česká fotografie 20. Století, Praha: KANT, 2010.

Foto : czechdesign.cz

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30