Česká Národní cena za studentský design 2010

admin
28.11.2010
  • Design

Ještě posledních několik dní zbývá do ukončení výstavy Nový (z)boží!, na které si návštěvníci mohou prohlédnout vítězné a ostatní vybrané projekty ze soutěže Národní cena za studentský design 2010. Výstava byla zahájena 11.listopadu 2010 v galerii Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství na pražském Václavském náměstí a potrvá do 3. prosince 2010. K vidění je zde opravdu leccos. Od průmyslového designu, grafického designu přes oděvní tvorbu, nábytek i šperky. Nejvyšší ocenění, národní cenu, letos obdržel Jindřich Vodička, student Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, za své Interaktivní svítidlo Tvor.

Do soutěže bylo přihlášeno 189 studentů se 170 pracemi celkem z 19. různých středních odborných, vyšších odborných a vysokých škol. Soutěž probíhá od roku 2008 a vyhlašuje ji Design Kabinet CZ. Navazuje na soutěž Design centra České republiky, která probíhala od roku 1991 do roku 2007. K osamostatnění Národní studentské ceny od Národní ceny za design došlo v roce 2004. Přihlášené výtvory jsou podrobeny přísnému hodnocení několika porot a ze všech je nakonec vybrána jedna, která obdrží hlavní Národní cenu za studentský design, 5 dalších prací obdrží ocenění excelentní studentský design a 10 prací dobrý studentský design. Zároveň byla udělena i Cena veřejnosti, která mohla hlasovat prostřednictvím serveru earch.cz. Výsledkem soutěže byla i právě zmíněná výstava Nový (z)boží! a katalog, který přihlášené projekty prezentuje. Soutěž si klade za cíl zviditelnit kvalitní studentský design pomocí médií a zajistit mu tak lepší budoucnost.

Interaktivní Tvor je předmět, který v sobě obsahuje filozofické studentské vize. Jeho putování prostorem je symbolem nekonečného hledání. Zajímavě a ladně tvarované svítidlo vydává akustické signály. Pomocí umělé inteligence a senzorů vyhledává nejtemnější místo v prostoru, ke kterému se okamžitě rozjede. Ve chvíli, kdy se rozsvítí naplno, přestane být místo temné a Tvor tak za několik okamžiků začne hledat znovu. Skořepina je vyrobena technologií vakuování z translucentního plastu. Dílo mělo značný úspěch i na designbloku, ale přestože o něj někteří návštěvníci projevili zájem, je Tvor zatím ve fázi prototypu. Jeho autor však již o malé sériové výrobě uvažuje.

Zdroj: designcabinet.cz

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30