Český pavilon získal na Expu stříbrnou medaili za nápaditost

admin
1.11.2010
  • Architektura

Posledním říjnovým dnem končí česká expozice v čínské Šanghaji, která vzbudila mezi návštěvníky velký zájem. Nesla název Plody civilizace a fungovala půl roku. Jejím mottem bylo: Město je zvláštní struktura, jemná a kompaktní, uzpůsobená k tomu, aby chránila plody lidské civilizace. (Lewis Mumford). Již po necelém měsíci provozu přivítala miliontého návštěvníka. Konečná návštěvnost se nakonec podle odhadů vyšplhala přes osm a půl milionu lidí. Českou vládu stála účast na světové výstavě EXPO půl miliardy korun.

Pařížská Mezinárodní organizace pro výstavy ocenila českou expozici jako druhou nejkreativnější, hned po Slovinském pavilonu. Český pavilon bojoval v kategorii C - pavilony s rozlohou do dvou tisíc metrů čtverečních.

Čelní stěna pavilonu tvořena tisíci gumovými puky, poskládanými do struktury bloků Starého města pražského, dodává ploché fasádě prostorový dojem. Puk byl zvolen jako symbol pro naše sportovní prvenství, navíc jde o velice významný český vývozní artikl. Pavilon navrhlo liberecké studio SIAL v čele s architektem Jiřím Bučkem.

Interiér je tvořen krajinou - terénními vlnami pokrytými trávou. Nad zvlněnou krajinou se „vznáší město, které z krajiny vyrůstá a nemůže se bez ní obejít". Expozice jsou umístěny v 22 zavěšených bílých kostkách. Autorkou ideového záměru je Mgr. Lenka Lindaurová. Mezi nejnavštěvovanější expozice patřila ta s názvem Dotek Štěstí, kterou představoval reliéf z pod sochy Jana Nepomuckého na Karlově mostě, nebo obří zlatá kapka. Při pohledu na ni vám počítač snímal emoce a každému 500 návštěvníkovi pak podle výsledků namíchal osobní autentickou vůni z typických českých ingrediencí.

Zdroj: ČTK, czexpo.com

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30