Cik-cak střecha Riverside Musea je dílem Zahy Hadid

Mgr. Sandra Vasková
13.6.2011
  • Architektura

Další luxusní kousek z dílny architektů Zaha Hadid má své jisté místo v Glasgow. Zvláštností a jedinečností stavby je její „cik-cak" střecha, do zinku oděná. Výška budovy sahá do 32 metrů, navíc má čisté prosklené průčelí s okouzlujícím pohledem na řeku Clyde.


Riverside Muzeum se stane unikátní dědictvím uvedeného města Velké Británie. Stojí na klíčovém bodu a stává se spojnicí mezi samotným městem a řekou. Je kulturním prvkem, který vyzařuje a bude připomínat historii Glasgow, ale významně ovlivní i jeho budoucnost. Myšleno bylo také na to, aby přirozeně zapadalo do zdejšího životního prostředí. A tak se také stalo.

Design střechy jednoznačně koresponduje s přilehlou řekou. Je citlivě v kontextu s vyzněním města a přitom napodobuje vlny na vodách přilehlé toku. Střešní záhyby však mají i jiné funkce, než-li estetické. Podporují umístění a vhodnou prezentaci exponátů v interiérech muzea. Ponechávají centrální prostor volný a otevřený a nabízí větší flexibilitu pro uspořádání výstav. „Skrze architekturu můžeme prozkoumat budoucí možnosti, ale také kulturní základy, které definují samotné město. Riverside Muzeum je fantastický a opravdu unikátní projekt, kde exponáty a stavební řešení nachází společně významné a historické umístění," prozrazují Zaha Hadid. Stavení vzniklo také na podporu bohaté tradice strojírenství města Glasgow i zdejších inovací.

Prohlédněte si pozorně řešení střechy, kterou architekti navrhli. Doslova asociuje řadu hřebenů a údolí, která neustále mění výšky i šířky. Navíc by střecha měla umožňovat výhled z výstavní plochy ven do okolí a plynule osvětlovat vystavená díla. V areálu najdou návštěvníci také kavárnu i místa pro firemní setkání a zábavu. Tvrdé povrchy umístěné u stavení plynule přechází v měkké a svěže zelené trávníky. Vše bude navíc obohaceno o vypěstovanou zeleň i mělký bazének, který vytvoří kontinuitu s nábřežím řeky Clyde.

Zdroj a foto: designboom.com, Culture & Sport Glasgow, zaha-hadid.com

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30