Coop Himmelb(l)au postaví nový parlament v Albánii

Dagmar
30.4.2011
  • Architektura

Původem rakouský architektonický ateliér Coop Himmelb(l)au, který má od roku 1988 pobočku i v Los Angeles, vyhrál soutěž na budovu nového parlamentu v albánském hlavním městě Tirana. Jedním z hlavních bodů, které charakterizují myšlenku jejich návrhu, je znázornit otevřenost a transparentnost demokracie. Proto je hlavní zasedací síň zastřešená ohromným proskleným kuželem, který penetruje veřejný prostor s parkem. Odtud mohou občané sledovat, jak jejich zástupci řídí demokratický stát.

Nová budova je usazená na kompoziční ose hlavního města, obklopená ostatními vládními institucemi. Komplex si klade za cíl stát se novým orientačním bodem a moderním znakem města, který by silně podpořil urbanistickou strukturu Tirany. Projekt o rozloze 28 000 m2 se stal propojením mnoha různých vládních činností, které by jinak byly rozdrobené do několika budov. Naléhavý výraz nové budovy koresponduje s její funkcí - jedná se o nejdůležitější stavbu Albánské republiky a tak by i měla být vnímána.

Zvláště patrný je architektonický dialog mezi pevností a křehkostí. Některé části budovy, zejména vstupní kužel, jsou pevné a hmotné, aby vyjadřovali stabilitu státu. Naopak některé jsou křišťálově průzračné a křehké, aby podporovali myšlenku průhlednosti systému demokracie. Velkým schodištěm je všem obyvatelům i návštěvníkům zpřístupněna parkově upravená střecha 1 podlaží, v jejímž středu prostupuje prosklený kužel zastřešení hlavní zasedací síně. Budova je nízkoenergetická, jsou v ní aplikované aktivní i pasivní způsoby využití obnovitelných zdrojů. Se zvláštní pečlivostí byl navržen zejména prosklený plášť, který i přes svou zdánlivou křehkost musí perfektně zvládat funkce hlukové i tepelné izolace, musí efektivně propouštět denní světlo a přirozeně větrat prostor.

Zdroj a foto: designboom.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30