Dechberoucí residence na úbočí And

Dagmar
6.6.2011
  • Architektura

Moderní „rodinný" dům na úbočí jihoamerických And není žádnou žhavou novinkou. Architekti ze studia DRN (Del Río-Nú?ez Arquitectos) vystavěli tento skvost již v roce 2005, přesto si rozhodně myslím, že pokud jste o něm ještě neslyšeli, určitě Vás nadchne. Slůvko rodinný je zde dáno do uvozovek, protože dům v pravém slova smyslu rodinný není. Přestože jeho obytná plocha činí něco kolem 230 m2, nechal si dům vystavět úspěšný, mladý muž, který žije sám. Chtěl po architektech transformovat rodinné bydlení na staromládenecké sídlo, ve kterém by mohl uniknout ruchu velkoměsta a žít co nejvíce propojený s přírodou.

Celkovou koncepci domu ovlivnilo několik zásadních faktorů, které na návrh působily. Samozřejmě to bylo netradiční zadání klienta, těžko přístupný, strmý pozemek, který se ale nacházel na nádherném místě na úpatí velehor s výhledem na celé Santiago. Svažitost pozemku je vyřešená svérázně, dům o rozměrech 8 x 36 m je z jedné strany ukotven do svahu, ze strany druhé z něj vybíhá do volného prostoru. Ve spodním podlaží je umístěná ložnice majitele a velký pokoj pro hosty. Na střeše prvního podlaží se pak nachází celoprosklená společenská zóna, tzv. pavilon, obsahující obývací pokoj s kuchyní a jídelnou. Velkou část „střechy" tvoří venkovní terasa s prostorným bazénem. Schodiště do prvního podlaží je umístěno jak uvnitř, tak venku.

Za proskleným pavilonem dům pozvolna přechází do svahu, aby bylo toto „vrůstání" co nejpřirozenější, část střechy tvoří zahrada s barevnými květy a nízkými stromy. Styl celého domu je výrazně minimalisticky moderní. Hlavními materiály jsou bezpochyby pohledový beton, který se výrazně uplatňuje i v interiéru a sklo. Venkovní terasa je pak z teplého dřeva, které se propisuje i do interiéru společenské části (podlaha a strop) a na podlahy prvního podlaží. Nejdůležitější součástí celé stavby jsou ale samozřejmě úžasné výhledy do všech světových stran, které transparentní dům spojují jak s divokou přírodou krásných And, tak s poměrně nedalekým velkoměstem Santiago de Chile.

Zdroj a foto: drn.cl

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30