Designérkou roku se stává Hana Zárubová

Mgr. Sandra Vasková
16.2.2011
  • Móda

Letos 13. února získala ocenění Czech Grand Design 2010 za kolekce fix-you a no.kolo.

Hana Zárubová byla v uplynulých letech nominována již dvakrát, ale teprve ten letošní rok jí přinesl ovoce a proměnil nominaci ve vítězství! Ve finálovém kole za sebou nechala další adepty - Liběnu Rochovou a Jakuba Polanku.

„Vítězství v soutěži mě velmi potěšilo. Mám radost hlavně proto, že mají radost moji nejbližší, kolegové a lidé, co obě kolekce zrealizovali. Jejich práce si vážím nejvíce a cena patří právě jim. Ocenění je kalorická bomba, motivace jít kupředu. Zůstávám věrná své Veritasce - šicí stroj je základ všeho. " spokojeně komentuje své vítězství Zárubová.

A co její kolekce módnímu designérskému světu přináší? První z nich - no.kolo - vznikla pro módní label no., což je společná značka Zárubové a grafického designéra Štěpána Malovce. Zárubová je současně autorkou všech tvarů a střihů, Malovec pak autorem veškerých tiskových adjustací. Navzájem se tak skvěle doplňují. Možná některé ze čtenářů napadne, proč zrovna název no.kolo? Základem kolekce se totiž stal snad nejkrásnější geometrický tvar, a tím je kruh. Na počátku všeho byla instalace Hany Zárubové, jež byla vytvořena pro doprovodnou designérskou výstavu v českém pavilonu na Expo v Šanghaji. Představoval ji velký bílý obraz potažený prošívanou péřovou látkou, z něhož uprostřed vystupuje bunda kruhového tvaru, kterou lze z obrazu pomocí zipu odepnout i obléknout.

Sama návrhářka vysvětluje: „Výsledná podoba obrazu mě natolik nadchla, že jsem se rozhodla zkušenosti zúročit i při navrhování oblečení pro vlastní značku. V no.kolo se kruh promítl do péřové bundy, trička a péřové tašky." vysvětluje Hana Zárubová. „Všechny tři modely kolekce vypadají, pokud se položí na zem, jako kruhy, z nich náhle trčí rukávy, kapuce nebo ucha tašek. Teprve po obléknutí nebo zavěšení na rameno zjistíte přesně, oč jde. Hodně mě bavilo pohrávat si s 2D a 3D rozměrem. Bunda je vlastně pokus obalit tělo do kruhu. Všechno vám to dojde, když pečete štrúdl...".

Druhá kolekce - fix-you - je autorskou kolekcí Zárubové. Její název i hlavní myšlenka vychází ze zdravotních pomůcek - ortéz. Kolekci tvoří 14 černých modelů. Výrazně řasené pláště z polyamidu vystřídají šaty z úpletového modelu, jejichž doplňky z neoprenu postupně přerostou v neoprenová saka a kabáty. Technologické vlastnosti neoprenu umožnily překvapivé tvarové modelování kolekce. Nutno dodat, že část kolekce se šila přímo ve výrobně ortéz. „Autorem plastických tisků na detailech ortéz a neoprenových kabátků je grafický designér Štěpán Malovec. Grafický design udělal tak, že tisky na modelech vypadají, jako byste na ně nalepili štítky z požární bomby" doplňuje Zárubová.

Kolekce fix-you je se dá odkoupit z limitované edice pro již zmíněný módní label no. Více se můžete dozvědět z jejích autorských stránek www.hanazarubova.cz či www.nofashion.eu.

Zdroj a foto : www.hanazarubova.cz

foto: fix-you: Salim Issa a Štěpánka Stein, no.kolo: Adéla Leinweberová a Kateřina Zahradníčková 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30