Designové muzeum v Izraeli chce přitáhnout pozornost celého světa

Mgr. Sandra Vasková
4.1.2011
  • Architektura

Muzeum designu Holon je novým vzdělávacím a kulturním centrem v Izraeli. Městské úřady vybraly světově uznávaného výtvarníka a architekta Rona Arada, aby jej zrealizoval. Úkol byl jasný - postavit budovu, která bude přitahovat pozornost i zájem lidí po celém světě. Stavení je směsicí prvků sochařství, architektury, designu i umění a slouží pro požitek veřejnosti. Je vybaveno současnými i historickými kousky z různých návrhářských disciplín včetně průmyslu, módy, textilu i šperků.

Úřady hledaly architekta, který zná a dobře chápe původní kulturní dědictví této země. Muzeum designu Holon má především sloužit k podpoře designu a architektury státu Izrael. Stavba s výměrou 3700 m2 se nachází v hlavní galerii, která využívá přirozeného osvětlení ze střešních světlíků a místnosti s tajemným jménem Blackbox o velikosti 200 m2, která je též odlehčena světlem a vytváří kontrast s hlavní galerií. Návštěvníci se zde mohou doslova provlnit horní galerií se stropním výhledem na nebe, což je způsobeno právě jejím tvarem, a následně sejít dolů po točitém schodišti do dolní galerie. Topografie tohoto areálu je uspořádána do dvou podlaží. Obě podlaží jsou spojena s celou řadou sálů, jež jsou vyzdobeny sochařskými kousky.

Putování vnitřním nádvořím muzea umožňuje návštěvníkům objevit vždy něco nového. Jedním z nejoriginálnějších prvků celé stavby je její vlnitá fasáda z cortenu v teplých tónech oranžové, červené a hnědé. Hlavním cílem muzea je poukázat, inspirovat a vyzvat veřejnost k větší vnímavosti designu a uvědomění, nakolik ovlivňuje jejich každodenní život. Mělo by být branou do světa designu a jeho poznání a prozkoumání. Město Holon investovalo do tohoto zařízení celkem 17 milionů dolarů a je odhodláno mu poskytovat trvalou podporu. Nové muzeum se také připojí k holonskému Institutu technologií, Mediatéce a Národnímu muzeu karikatur v Izraeli.

Rok 2010 bude znamenat první z mnoha milníků na jeho životní dráze. V souvislosti s jeho otevřením oslaví město Holon své sedmdesáté narozeniny a představí vlastní designové návrhy v mnoha místních galeriích, venkovních výstavních prostorách a na speciálních akcích.

Foto a zdroj :www.news.architecture.sk, www.dmh.org.il

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30