Designově-umělecká stanice metra od Karima Rashida

Mgr. Sandra Vasková
3.4.2011
  • Design

Newyorský designér Karim Rashid zrekonstruoval stanici metra University of Naples v Neapoli. Dojíždějící budou odteď procházet kolem sloupů, jež jsou zdobeny profily obličejů i jinými grafickými vzory, které jsou pro Karima tolik typické. Sochy i grafika lemuje také eskalátory, které směřují k nástupištím. Najdete zde prosklené i zrcadlovité části doplňující magickou atmosféru, kterou podzemní prostory navozují. Vskutku podívaná!

Stanice metra je vždy plná lidí, cestují tu tisíce lidí denně. Kreativní koncept, který Rashid zvolil, komunikuje znalosti nového digitálního věku, inovaci i mobilitu v současné technologické revoluci. „Stále se měnící styl Itálie a nyní i stanice tohoto metra je metaforou nového globálního propojení. Metro se integruje se svým okolím, stejně jako představuje inovativní, přelomovou a designovou strategii," popisuje Rashid.

Cestující budou z rušného náměstí sestupovat k nástupišti metra, které je kol dokola zahaleno do dlaždic, z nich každá má originální potisk v podobě slov a hesel současného století. Jakmile se pak dojíždějící dostanou do hlavní haly, spatří zde nápadité vzory i místnosti zahalené do škály barev. Podlahy jsou tu chvílemi omamné, až halucinogenní.


Podél zadní stěny se táhne pás ikonek, které mění barvy i perspektivu a provází cestující až do nižšího patra. Po zdolání cesty do nižších pater za pomoci eskalátoru objeví intimnější prostředí. Zde jsou vyobrazeny různá umělecká díla i jiné prvky grafického umění, které se charakterizují tyto prostory. Podél sestupného i vzestupného schodiště lze zahlédnout portréty Danteho a Beatrice.

Prostory pro nástup do vlaku jsou místem, kde lidé tráví nejvíce času, zejména čekáním. To jim zpříjemní originálně ztvárněné a velmi nápadité lavičky, které vypadají skoro jako nějaké krajinné útvary. Celé prostředí je zalito do tlumeného světla spolu s podsvícením přítomných ozdob.

Zdroj a foto : dezeen.com

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30