Designový světlovod VELUX

admin
3.11.2010
  • Design

Světlovody jsou nejlepším řešením pro prosvětlení tmavých místností bez oken, které jsou uprostřed dispozice domu či bytu a ve kterých je nutné používat umělé osvětlení i ve dne. Světlovody jsou také vhodné pro prosvětlení podkrovních prostor, kde běžné okno nebo klasický světlík nelze použít. Z hlediska spotřeby energie je toto řešení ekologické a navíc i finančně výhodné, protože místo žárovky používáme slunce. Jeho pomocí můžeme osvětlit i spodní místnost přes jedno podkrovní patro a tubus světlovodu skrýt do falešného sádrokartonového sloupu.

Tělo světlovodu se skládá z kopule, tubusu a difuzéru. Kopule umístěná nad střechou soustřeďuje denní světlo, které se přenáší tubusem pomocí vnitřní zrcadlové plochy s vysokou odrazivostí. Kruhový difuzér zabudovaný v podhledu světlo rovnoměrně rozptyluje. Správná instalace světlovodu by neměla příliš snížit účinnost celkové tepelné izolace. Intenzita světla je samozřejmě závislá na denní době a ročním období, obecně lze ale říci, že i při zatažené zimní obloze vám světlovod přivede do interiéru téměř stejně světla jako běžná elektrická žárovka. Životnost světlovodů je vysoká, tubus je uzavřen, takže se do něj nedostane žádný prach ani nečistoty.

Firma Velux vstoupila na trh s novým typem světlovodu, který pro ni navrhl známý anglický designér Ross Lovegrove. Ten se proslavil zejména návrhem Sonny Walkmanu a spoluprací se společnostmi Audi a Apple. Nový difuzér světlovodu se skládá ze tří částí - čirého akrylového disku k zavěšení reflexní kapky, ozdobného stropního prstence z vysoce odrazivého plastu a reflexní kapky. Tyto prvky lze namontovat i na stávající světlovody VELUX.

Reflexní kapka není jen ozdobou, slouží i k regulaci osvětlení. Změnou její vzdálenosti od akrylového disku regulujeme množství denního světla proudícího do interiéru. V tubusu světlovodu jsou navíc umístěné LED diody, které poslouží jako umělé osvětlení v nočních hodinách. Díky ladnému a elegantnímu vzhledu je světlovod i zajímavou dekorací interiéru. Získal dokonce prestižní ocenění red dot design award a nyní i Green Good Design 2010.

Zdroj a foto: velux.cz, earch.cz

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30