Divadlo, které se vznáší nad rozlehlou zahradou

Dagmar
27.1.2011
  • Architektura

Nová stavba je rozšířením stávající budovy divadla v polském Štětíně. Architekti ze studia WE architecture přidali k původní scéně restauraci a dvě nová jeviště s hledišti. Díky velkému, prosklenému foyer vzájemně propojili veškeré původní i nově vzniklé funkce. „Naším cílem bylo vytvořit otevřený dům, dům pro lidi, dům, který je stejně aktivní a veřejný jak z interiéru, tak z exteriéru."

Výraz nové budovy spočívá v lehkých, světlých deskách a transparentních fasádách foyer, které obtéká stávající budovu divadla, dvě nově vzniklé scény a restauraci a propojuje tak všechny funkce rozlehlého komplexu. Díky tomu je nová budova divadla jakýmsi zahradním pavilonem, který svou otevřeností láká širokou veřejnost k návštěvě. Naplňuje se tak skutečná podstata divadla, které už není jen místem sloužícím v jednu chvíli malé skupině publika, ale stává se z něj neustále pulzující prostor, kde samotní návštěvníci „hrají" pro široké publikum.

Návrh byl koncipován s maximálním respektem ke starým stromům, které na staveništi rostly. Architekti se snažili jemně zalomit budovu okolo jejího okolí, aby zachovali tak velký kus původní zahrady, jak jen to bylo možné. Vytvořili lehký, transparentní pavilon, který se vznáší nad prostory zahrad a proplouvá kolem stávající zeleně. Díky částečnému vykonzolování vystupuje z prudce se svažujícího terénu a vznáší se tak nad zelenými zahradami.

Architektonické studio WE architecture je dánská skupina mladých umělců, jejichž zájmem je především architektura, urbanismus, produktový design a vývoj utopických myšlenek. Studio bylo založené v roce 2009 Marcem Jayem a Julie Schmidt-Nielsenovou. Jméno jejich ateliéru - WE, tedy my, je založeno na filozofii, že architektura není jen výsledkem záchvatu geniality jediného člověka, ale naopak plodem vzájemné spolupráce.

Zdroj a foto: we-a.dk

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30