Divadlo Royal Shakespeare se po více než třech letech rekonstrukcí znovu otvírá

Mgr. Sandra Vasková
14.1.2011
  • Architektura

Tři a půl roku! Tak dlouho trvala celková rekonstrukce divadla, které znovu otevře své brány veřejnosti. „Co divadlo může poskytnout? To, co žádné umělecké médium nedokáže - smysluplnou lidskou přítomnost," prohlásil Michael Boyd, umělecký ředitel Royal Shakespeare Company (RSC). A dodává: „Pokud má být divadlo v budoucnu úspěšné, pak je třeba, aby oslavovalo fakt, že se zde bude potkávat publikum s umělci a budou sdílet stejné zkušenosti v jeden čas na jednom místě společně." A nejen tato myšlenka se stala výzvou pro herce, režiséry i samotné architekty. První produkci, kterou světu toto oživené divadlo nabídne, můžou zájemci shlédnout již v dubnu.

Společnost Bennetts Associates se stala poslední v řadě, která provedla na stavení finální úpravy, jejichž nespočtem prošlo od svého zrození v roce 1873. Původní budova sloužila jako 32 metrů vysoká vodní věž, která se tyčila nad městem a měla poskytovat úkryt před ohněm.

Soutěž, která měla za cíl v rychlosti zvolit vhodného adepta ke zpracování návrhu, jej skutečně našla. Stala se jím architekta Elisabeth Scott, což je jedna z mála žen-architektek, které v současné době působí ve Velké Británii. Utkání designových prezentací vyhrála také díky hledišti, jež navrhla pro 1 400 diváků, a které bude sloužit jako podpora k udržení zbylých pozůstatků této staré přepracované viktoriánské budovy.

Jedním z hlavní triumfů se stane také nové pódium. Bude o stejné kapacitě, ale mnohem lépe cílené a viditelné ze všech stran. Boyd tvrdí: „Stane se nejlepším místem na světě, kde se mohou Shakespearovské hry hrát." Z tohoto nového pódia mohou herci navázat oční kontakt s kýmkoliv, kdo se do hlediště posadí. Architekti také vytvořili dočasné nádvoří divadla, které firma RSC konstruovalo tak, aby se zde dalo představení plynule dokončit. Slouží jako plnohodnotný prototyp pódia i s jeho akustickými vlastnostmi. Nové divadlo se pochlubí i sedmimetrovou věží. Ta má symbolizovat tu starou, která patřila původnímu stavení, jež byla logicky směřována k řece. Současná věž byla však o hodně rozšířena. Stojí a stráží protější vstupní dveře. Návštěvníci se mohou vyvézt výtahem na její vrchol, a když je dobrý den, mohou se do širého okolí rozhlídnout na čtyři přilehlá hrabství.

„Žijeme ve světě, kde jsme čím dál méně sociální. Bavíme sebe příliš osamělým způsobem," tvrdí Boyd. Nové divadlo je tedy koncipován jako protipól této bezútěšné situace - oslavuje pospolitost!

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30