Dočasné útočiště v horách - moderní řešení pro turisty a horolezce

Dagmar
10.2.2011
  • Architektura

Eco-Temporary Refuge, tedy Ekologické dočasné útočiště, je nový způsob, jak vyřešit problém se stoupajícím počtem turistů a horolezců. Snaha pokrývat jejich potřeby si v posledních letech vynutila masivní výstavbu v místech, která by možná měla zůstat lidskou rukou nedotčená. Takové budovy a především jejich výstavba zapříčiňují trvalé změny a jizvy v krajině, které se nezhojí ani poté, co místo přestane být lukrativní lokalitou. S možným řešením takových problémům přišel Andrea Jasci Cimini ze švýcarského architektonického studia Cimini Architettura. Jeho koncept je přátelský k životnímu prostředí v mnoha ohledech.

Nejdůležitějšími aspekty projektu jsou jeho naprostá soběstačnost, flexibilita a velice jednoduchý způsob přepravy. Objekt je totiž kompletně připraven a zhotoven v továrně, odkud je helikoptérou dovezen na místo určení. Země se dotýká jen minimálně - celá jeho tíha je vynesena na úzkých podporách. Díky tomu naruší tamní půdu i dotčené ekosystémy jen naprosto minimálním způsobem. Útočiště je navrženo pro 6 lidí, jeho stěny jsou natolik zateplené, aby odolaly i velice studenému klimatu. Je vybaveno několika solárními panely, ze kterých je energie využívána pro podlahové vytápění, elektrické osvětlení a zejména pro recyklační, filtrační zařízení, které vyrábí vodu ze sněhu, zachyceného na střeše. Sníh na střeše je zároveň výbornou tepelnou izolací. Jedna prosklená stěna přispívá k vhodnému lapání slunečního tepla přes den. Menší otvory na boku jsou otevíratelné, aby se v letních měsících dalo útočiště efektivně provětrat.

Ekologická dočasná útočiště jsou navržena tak, aby pro ně nebyl problém se 3x až 4x do roka přesunout na jiné stanoviště. Díky konstrukci velmi dobře snáší transport helikoptérou, který je v horách jedním z nejcitlivějších a někdy i jediným možným způsobem dopravy. Díky všem svým zařízením je Útočiště schopné fungovat ve výškách přes 3000 m.n.m. V letních měsících je pak možné snést malý příbytek dolů do údolí, kde poslouží třeba jako informační stánek.

Zdroj a foto: archdaily.com, Andrea Jasci Cimini

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30